Франсис Макдорманд и Гари Олдман очаквано взеха отличията за главни роли; “Формата на водата” неочаквано отмъкна приза за най-добър филм от “Три билборда извън града”

Оскари 2018

Юбилейна 90-та церемония по връчването на наградите на Американската киноакадемия „Оскар“ донесе малко изненади. Една от тях бе призът за най-добър филм – соченият за безспорен фаворит “Три билборда извън града” на Мартин Макдона отстъпи отличието на “Формата на водата”, който все още 3 статуетки – за режисура (на Гийермо дел Торо), за музика (на Александър Деспла) и за сценография.

За “Формата на водата ви разказахме тук:

Гледаме новия филм на Гийермо дел Торо “Формата на водата” – със Златен лъв и 7 номинации за Златен глобус – в НДК през декември

А къде може да “срещнете” Мартин Макдона у нас (и защо това си заслужава) може да проверите тук:

Мартин Макдона – на българските театрални сцени и голям екран: абсурд, черна комедия, драма и красота. Без бутафории

Съвсем очаквано (и заслужено според критици и публика) Оскар за най-добър актьор взе Гари Олдман за ролята си в „Най-мрачният час“.

Също толкова очаквано с Оскар за най-добра актриса бе отличена Франсис Макдорманд за изпълнението си в “Три билборда извън града”.  Тази роля отправи не лекото предизвикателство пред актрисата да се представи като модерна героиня в класически уестърн. Според Мартин Макдона първата му главна героиня е надхвърлила очакванията му – режисьорът сравни превъплъщението ѝ с играта на Джон Уейн, Марлон Брандо и Монтгомъри Клиф (повече може да прочетете тук).

Оскари за поддържащи роли, също очаквано, получиха Сам Рокуел за „Три билборда извън града“ и Алисън Джени за „Аз, Тоня“, чието талантливо изпълнение ще видим съвсем скоро в рамките на 22-рия София филм фест.

Като най-добър чуждоезичен филм бе отличен чилийският „A Fantastic Woman” („Una Mujer Fantástica“) на режисьора Себастиан Лелио.

Статуетка за най-добър документален филм взе „Icarus“, филм за разкриването на огромен допинг скандал в руския спорт, на режисьора Брайън Фогел.

Най-добър пълнометражен анимационен филм стана „Тайната на Коко“, който бе отличен и в категорията оригинална песен към филм (за Remember Me).

След връчването на престижните отличия Еди Ведър (Pearl Jam) посвети свое изпълнение, от сцената на юбилейната церемония, на кино звездите, починали през годината.

Пълният списък на победителите, публикуван от Американската киноакадемия

BEST PICTURE
“Call Me By Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“Get Out”
“Lady Bird”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

ACTOR IN A LEADING ROLE
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”

DIRECTING
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

ORIGINAL SONG
“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
Carter Burwell, “Three Billboard Outside Ebbing, Missouri”
John Williams, “Star Wars: The Last Jedi”
Hans Zimmer, “Dunkirk”

CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
Bruno Delbonnel, “Darkest Hour”
Dan Laustsen, “The Shape of Water”
Rachel Morrison, “Mudbound”
Hoyte van Hoytema, “Dunkirk”

ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor, “The Shape of Water”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Emily V. Gordon, Kumail Nanjani, “The Big Sick”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele, “Get Out”

ADAPTED SCREENPLAY
“Call Me by Your Name,” James Ivory
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All The Money In The World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Allison Janney, “I, Tonya”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

PRODUCTION DESIGN
“Blade Runner 2049”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Beauty And The Beast”

COSTUME DESIGN
“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Victoria and Abdul”

VISUAL EFFECTS
“Blade Runner 2049”
“Guardians Of The Galaxy Vol. 2“
“Kong: Skull Island”
“Star Wars: The Last Jedi”
“War for the Planet of the Apes”

SOUND MIXING
“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

SOUND EDITING
“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

EDITING
Paul Machliss, Jonathan Amos, “Baby Driver”
Lee Smith, “Dunkirk”
Tatiana S. Riegel, “I, Tonya”
John Gregory, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Sidney Wolinsky, “The Shape of Water”

ANIMATED FEATURE FILM
“The Breadwinner”
“Coco”
“The Boss Baby“
“Loving Vincent”
“Ferdinand”

FOREIGN LANGUAGE FILM
“A Fantastic Woman”
“On Body And Soul”
“Loveless”
“The Insult”
“The Square”

MAKEUP AND HAIR
“Darkest Hour”
“Victoria And Abdul”
“Wonder”

FEATURE DOCUMENTARY
“Abacus: Small Enough To Jail”
“Faces Places”
“Icarus”
“Strong Island“
“Last Man in Aleppo”

BEST DOCUMENTARY SHORT:
“Edith+Eddie”
“Heaven is a Traffic Jam on the 405”
“Heroin(e)”
“Knife Skills”
“Traffic Stop”

BEST LIVE ACTION SHORT:
“DeKalb Elementary”
“The Eleven O’Clock”
“My Nephew Emmett”
“The Silent Child”
“Watu Wote/All of Us”

ANIMATED SHORT:
“Dear Basketball”
“Garden Party”
“Lou”
“Negative Space”
“Revolting Rhymes”

  • удивителна (0%)
  • вдъхновяваща (0%)
  • любопитна (0%)
  • забавна (0%)
  • гореща (0%)
  • щура (0%)
  • необикновена (0%)
  • плашеща (0%)
  • обезпокоителна (0%)
  • дразнеща (0%)

Подарете си вдъхновение

Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.

Запишете се за нашият имейл бюлетин тук