„Етгар“ на иврит означава предизвикателство. Кръщават един от най-обичаните писатели в света така, защото се ражда в шестия месец със жълтеница и нищожни шансове за оцеляване. Оказва се, че се справя добре не само с първото си предизвикателство, но и с последващите кризи и решава да
пише, за да прави реклама на живота.
Случваща се между Тел Авив и Ню Йорк холандската документална продукция „Етгар Керет: по действителен случай“ разказва защо творчеството му е животоспасяващо за самия него. Ежедневието на Керет е модерна приказка, бликаща от цветове, емоции, комични абсурди и колоритни персонажи. През целия филм зрителят е непринуден свидетел на момчешките шеги с двамата му приятели от детинство, на откровенията на жена му Шира и захласващите разговори с колеги.
Филмът умело мимикрира маниера на разказване на Керет, смесвайки по много приятен начин реалност, фикция и фантазия. Често самият Керет влиза в ролята на герой от свой разказ, допълвайки сюжета с любопитните реални случки, заклещени в гръбнака му. Той притежава вродената интуиция да разпознава кога една история се случва и никога не спира да говори, като непрекъснато смесва фантазия с комична реалност, за да подсили позитивното послание.
„Ще продължи да ви разказва истории, дори ако в момента получавате сърдечен удар“, шегува се негов приятел.
Русувайки портрет на Керет, лентата скицира абсурда да си либерален и хуманен индивид в Израел на фона на непрестанните военни действия и смазващата реалност на тригодишна задължителна военна служба с произтичащите от това кошмари.
Писането връхлита Керет като спасителна жилетка в повратен момент в казармата, когато най-близкият му приятел се самоубива по време на военната им служба. Измъчван от мисълта, че не му е дал достатъчен мотив, за да го задържи при живите, Керет започва да си говори с него наум и намира смисъла в създаването на кратки истории.
Авторът на „Седем добри години“ формулира вдъхновението си така: „Нуждата да разказвам истории е продиктувана от необходимостта да създам структура на заобикалящата ни реалност.
Чувствам, че колкото е по-хаотична и безсмислена, толкова по-силна е нуждата да разкажа история за нея.“
Етгар Керет: по действителен случай
Филмът е част от богатата и любопитна програма на Master of Art. Все още можете да го видите, на 27 април от 17:15 часа в Евросинема.
* * *
Колонката на Мая е авторска поредица на нашия гост-автор – Мая Иванова.
Ентусиаст със страст към мода, съвременно изкуство и пътешествия, хедонист и авантюрист, Мая ни вдъхновява да откриваме един по-пъстър и различен свят.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.