„Разкази за Родината” на руския писател Дмитрий Глуховски (Изд. „Сиела”) е сборник с изумителни фантастично-хумористични разкази, които пародират реалността в Русия.
В най-новата си книга авторът на поредицата „Метро” и „Бъдеще” обръща поглед към Родината, при това с голяма доза тревога, като посочва най-болезнените теми в руското общество – корупцията сред политиците, бедността, сервилността и подчинението на медиите, държавният контрол над обществото.
Въпреки че разказите са в стил фантастика и съвпаденията с реални хора е случайна, читателят лесно се досеща кои части не са съвсем плод на въображението на Глуховски. Но, разбира се, той не пропуска и да ни разкаже как вижда света след години, а на фона руснакът и руската душа си остават същите.
В разказите му политиците са от други планети; учени откриват, че властниците въртят бизнес с пъклото; мутрите си купуват силиконови мозъци; вятърът от запад се улавя и използва за икономически подем; НЛО каца насред Москва; изборите вече се правят от машини, за да няма грешки; Третата световна идва и си отива… А руснаците дори не забелязват.
Двата разказа, които ми харесаха най-много са “Utopia” и „Централните новини”. В първия Глуховски прави паралел между Русия и Франция и през очите (и действията) на главния герой ясно ни показва как думата „свобода” може да се разбира по два коренно различни начина, в единия – както е най-удобно на някого. Във втория разказ проследяваме процеса на една централна емисия новини „от кухнята”, като авторът с тъжно-хумористичен тон ни показва какво се случва, когато медиите съвсем по свое желание „работят” за благото на държавния апарат.
Препоръчвам книгата на онези, които се интересуват какъв е и какъв би бил светът и не очакват розови истории със щастлив край. Защото, може би, ако има начин сивотата от едно общество да бъде прогонена, то първата стъпка е да бъде ясно посочена и осъзната. Както го прави Глуховски.
Избрани цитати
В нашата страна ежедневно се правят открития, за които не бива да се говори, така че няма нищо страшно. А вие можете да избирате – той разтвори папката – между три научни открития, които току-що бяха разсекретени. Изберете си едно, ще станете негов автор.
- За първото му предаване, току-що претърпяло ребрандинг, е нужна ярка тема. От една страна – глобална, от държавен мащаб. От друга – разбираема и близка до всеки. Секс? Недостатъчно държавност. Смърт? Твърде голяма конкуренция.
- На нашата аудитория й харесват сюжети за това как бултериер е изял малко дете. На нашата аудитория й харесва разчленяването. Нашата аудитория иска да гледа как в пряк ефир джудже прави репортаж изпод полата на Пугачова. Това са актуални теми от живота (…) Нашата програмна политика се крепи на три кита: секс, смърт и пари. И ти с вечната ти интелигентска рефлексия силно изпъкваш.
- Стиснал зъби, си купи цигари от будката. В портфейла останаха деветстотин шейсет и две рубли. До заплата – десет дни. За макарони стигаха, за пелмени – не. Нищо, ще ядем макарони. С кетчуп и сол – отлично. Пък и само със сол става.
- Трябва да възкресим и модренизираме патриотизма. Да придадем на Родината sex appeal. Да определим какво изобщо може да означава това понятие в епохата на интернет, в епохата на global village. Искам думата „Родина” да стимулира нервните центрове не само в мозъка на православния знаменосец и не само в мозъка на казашкия атаман. Искам Родината да стане модна.
- Нито аз, нито вие, нито Чубака можем да разберем тази мистика, тези сили, които я предпазват от падение, които защитават Русия и които водят страната ни на сляпо по нейния свещен път! Русия не може да се разбере с разум (…)В Русия може само да се вярва.
Откъс от „Разкази за родината“
Малко за автора
Дмитрий Глуховски е роден на 12 юни 1979 г. в Москва. Той е журналист, радио и ТВ водещ, и писател в жанра научна фантастика и трилър.
Има образование по международна журналистика, учил е 4 години в Израел, а по време на началното си образование изучава усилено френски.
Като кореспондент на „Радио России” има зад гърба си пътешествия из половината свят, работил е и за медии като „Дойче Веле” и „Евронюз”.
Започва да пише „Метро 2033” на 18-годишна възраст. През 2005 г. книгата става национален и световен бестселър и получава литературната награда ЕВРОКОН 2007 в Копенхаген, Дания, за най-добър дебютен роман. По него е направена компютърна игра, работи се и над филм.
Автор е още на романите „Здрач” (2007), „Метро 2034” (2009) и „Метро 2035” (2015).
* * *
Колонката на Гери е поредица на първия ни гост-автор – Гери Бенчева. Блогър, пътешественик, страстен почитател на хубавата литература, кино и театър, Гери е автор на блога Приказки и мисли за непораснали деца.
„От онези с многото мечти и големите емоции. И от онези, които събират усмивки“, както казва тя.
Гери ще продължава да ни вдъхновява да четем книги, да заставаме пред малкия и големия екран, да пътешестваме… да откриваме красотата на света.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.