Синелибри съобщи, че тази есен ще бъде разпространител за България на дългоочакваната антиутопия „φ1.618“ – дело на аниматора, илюстратор и режисьор Теодор Ушев.
„φ1.618“ е първият пълнометражен филм на Ушев и поредният връх в света на киното, който той ще покори. Вдъхновена от литературно произведение (“Пумпал” на Владислав Тодоров), историята ще пренесе зрителите в мистериозния свят на биотитаните.
Заглавието ни препраща към златното сечение, което представлява ирационално число, отбелязвано с гръцката буква Ф, чиято стойност е приблизително равна на 1,618. Числото на хармонията живее във всички проявления на визуалното и приковава погледа с божествения си баланс, също както смелата стиймпънк антиутопия на Теодор Ушев привлича с майсторска визия и изящни детайли. В игралните кадри са имплементирани впечатляващи анимационни фрагменти, запазена марка на автора.
Сюжетът разказва за нова нация от вечни, биологически съвършени хора, които се готвят да напуснат Земята завинаги, подготвяйки за мисията кораба Пумпал. В тази утопична реалност главните герои Гаргара и Криптон ще се опитат да преборят предизвестената развръзка и да обърнат хода на историята. Те ще минат през различни изпитания в постоянна надпревара с времето и под знака на вечната битка между любовта и злото, човешкото и античовешкото.
Предстои да се насладите на един филм, в който:
Всички сме посвоему съвършени. Някои образно, други безобразно.
Всяка отрова има своята противоотрова и само една сълза притежава великата мощ да наруши най-дълбокия сън.
Всички са в безмилостна надпревара с хроничното безредие на Хаотичния часовник.
И както традицията повелява…, принцът трепетно и с възхита целува Спящата красавица, за да заживеят безсмъртно и щастливо в корпореалната вечност.
Двете водещи роли са поверени на актьора Деян Донков /“Стъпки в пясъка“, „Ако някой те обича“, „Аз съм ти“, „Каръци“ и др./, който играе ролята на завръщащия се към човешки образ Криптон, и младата актриса Мартина Апостолова /с международно признание за ролята си във филма „Ирина“ и награда „Европейска изгряваща звезда“ на Берлинале 2020/, която се превъплъщава в образа на неговия водач към истината – мъдрата и смела Гаргара.
Във филма участват още Ирмена Чичикова, Николай Станоев, Васил Дуев, Иво Димчев, Владимир Люцканов, Георги Лозанов, Герасим Георгиев – Геро, Китодар Тодоров и др.
Теодор Ушев е автор на близо 20 анимационни филма. В България първоначално се прочува със забележителните си театрални афиши от 1990-те години. Понастоящем живее в Монреал, Канада, където създава своите филми в сътрудничество с канадския Национален филмов съвет. От 2010 г. преподава и провежда работилници и майсторски класове в повече от 20 университета и в рамките на различни фестивали. Впечатляващите и оригинални творби на Ушев са с над 80 награди и отличия и са показвани в много ретроспективи, включително на фестивала за късометражни филми в Клермон-Феран, Франция. Сред най популярните му произведения са визуалните шедьоври „Сляпата Вайша” (номинация за „Оскар“ 2017) и „Физика на тъгата” (отличен с над 30 световни награди и номинации).
С Владислав Тодоров – автора на „Дзифт“ (да, именно онзи „Дзифт“, който всички гледахме отново и отново), „Цинкограф“ (филмиран като „Цветът на хамелеона“) и „Пумпал“ се срещнахме още през 2017 г., часове преди премиерата на дългоочаквания му роман „Пумпал“.
Във видео интервюто разговаряме за писането като крайна необходимост и зараза, за жанровите клишета, за брутализма (като стил в архитектурата), за дистопията, за вълшебната приказка, очистването и любовта като щастлив край…
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.