Светът на Киното идва през март в София

Image_20SIFF (4)Обичате хубавите филми? Имаме добри новини за вас. Март отново ще бъде месец на киното и ще премине под знака на 20-тото юбилейно издание на София филм фест (Sofia International Film Festival).

Любимият фестивал отново ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на доброто кино.

Прожекциите започват на 10 март и, заедно с традиционните издания във Варна, Бургас и Пловдив, ще продължат до 31 март.

Програмата съдържа 177 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и над 32 късометражни филма.

Акцентите на юбилейното издание

Официалното откриване

Ще се случи на 10 март с премиерата на най-новия игрален филм на Иглика Трифонова – „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син. Проектът пожъна сериозен успех още през 2011 г., когато спечели, в рамките на кинофестивала в Кан, наградата на ScriptEast на името на легендарния полски кинорежисьор Кшищоф Кешловски. Световната премиера на филма се състоя през ноември 2015 г. в топрограма на международния фестивал „Black Nights” в Талин.

Ованес Торосян

Кадър от „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син“

Специалните гости

Тед Кочев

Тед Кочев

Легендарният режисьор с български корени ТЕД КОЧЕВ, носител на „Златна мечка” в Берлин, с две номинации за „Златна палма” в Кан и една за „Оскар”, ще бъде специален гост в София през март и ще получи Наградата на София на Столична община за своя принос към киноизкуството.

Режисьорът на „Рамбо: Първа кръв” ще представи своя ретроспектива. На 12 март от 12.00 часа в Дома на киното е предвидено очакваното с нетърпение събитие „София – град на киното: Интервю с автограф”, когато публиката ще може да се срещне лично с прочутия режисьор и да му зададе своите въпроси.

Специален гост на 20-ия София Филм Фест ще бъде и великият ТЕРИ ГИЛИЪМ: индивидуалист, изключителен визионер, член на знаменитата комедийна група „Монти Пайтън”, създал многобройни забавни, абсурдни и изпълнени с фантазия филми, носител на две награди „БАФТА”, както и на четири награди от кинофестивала във Венеция, с номинации за „Оскар” и „Златен глобус”, както и за много други престижни филмови награди. На 18 март в кино Люмиер ще бъде представен шедьовърът му „Бразилия” на специалната Британска гала на фестивала.

Тери Гилиъм ще бъде удостоен с Наградата на София на Столичната община на 19 март по време на Церемонията по връчване на наградите на 20-ия София Филм Фест, след което ще представи лично българската премиера на последния си филм „Теорема нула”.

На още един гигант на световното и унгарското кино ще бъде връчена Наградата на СофияБЕЛА ТАР. На 12 март в 20.00 ч в Дома на киното ще може да присъствате на награждаването на един от най-важните креативни импулси в съвременното кино, чиято визуална чувствителност и усет към експеримента успяват да ни поднесат филмови реалности с метафизичен вкус. Представянето на неговия филм „Веркмайстерови хармонии” ще бъде специалната Гала на ФИПРЕССИ на фестивала по случай 90-годишнината на международната организация на филмовата критика.

20-ият София Филм Фест ще предложи изключителната възможност да бъдат видяни филмите на Тери Гилиъм, Тед Кочев и Бела Тар на специални прожекции, които стартират на 1 март в Дома на киното.

Наградата на София ще бъде връчена и на прочутото трио Георги Стоев -Джеки, Георги Пенков – Джони и Христо Илиев – Чарли. Те ще представят най-новия си съвместен филм „Добро утро, капитане” на световната му премиера в кино „Люмиер” на 11 март.

Традиционните рубрики

Традиционната ни рубрика „Големите награди” представя филми, спечелили най-важните призове от водещите кинофестивали в света. Сред заглавията в програмата са Такси („Златна мечка” – Берлинале ’15) на Джафар Панахи, Отдалече („Златен лъв” – Венеция ’15) на режисьора от Венецуела Лоренсо Вигас, „Синът на Саул” на Ласло Немеш (с Голямата награда на журито и наградата на критиката в Кан, „Златен глобус” и номинация за „Оскар” за най-добър чуждоезичен филм); носителят на голямата награда на журито в Сънданс 2016 „Пясъчна буря” на режисьора Елит Зексер; „Стая” (голямата награда от Торонто ’15, с четири номинации за Оскар) на Лени Ейбрахамсън. С номинации за „Оскар” и „Златен глобус” за анимационен филм, с голямата награда на журито във Венеция 2015, с още десетки награди и номинаци от различни филмови форуми, най-новото творение на непредвидимия Чарли Кауфман „Аномалиса” ще се срещне със софийската фестивална публика на една единствена и ексклузивна прожекция.

taxi

Кадър от филма „Такси“

В „Киното днес – големите майстори” отново включва най-новите филми на утвърдени имена от световното кино. В програмата присъстват заглавия като „Каръл” на Тод Хейнс – със страхотните актьорски превъплъщения на Кейт Бланшет и Руни Мара, филм с 39 награди и над 170 номинации, включително шест номинации за Оскар; „Рюдзо и неговата седморка” – най-новата творба на японския майстор Такеши Китано; „Разрушение” на Жан-Марк Вале, с участието на винаги предизвикателния Джейк Джиленхол; най-новия филм на Хулио Медем „Ma мa” (2015) с изключителната Пенелопе Круз; номинирания за „Златна палма” „Долината на любовта” на Гийом Никлу, с участието на Изабел Юпер и Жерар Депардийо; очакват ни срещи с провокативния „Приказка на приказките” на Матео Гароне, чиято премиера беше в Кан, с представения във Венеция филм на Пабло Траперо „Кланът”, прекрасния филм от селекцията на Торонто, Лондон и Сао Пауло „Мъже и пилци” на Андерс Томас Йенсен и още мн.

ma ma

Програмата на още една традициоона рубрика – „Киното утре – големите надежди” представя номинирания за чуждоезичен Оскар „Прегръдката на змията” (Embrace of the Serpent) на Сиро Гера (най-добър филм Мар дел Плата ’15, с наградата C.I.C.A.E. в „Петнайсетдневката на режисьорите” – Кан ’15), „Детството на един водач” (The Childhood of a Leader) на Брейди Корбет (наградата „Луиджи де Лаурентис” за най-добър дебют, наградата „Хоризонти” за най-добър режисьор – Венеция ’15), копродукцията между Аржентина, Бразилия и Франция „Паулина” на Сантяго Митре, чиято премиера беше в програмата на Кан, китайския „Каили блус” на режисьора Би Ган, представен на фестивала в Локарно, „Дете за сряда” на Лили Хорват, с награди от Карлови Вари, Котбус, Колката и още много други.

В рубриката „Ново българско кино” на София Филм Фест по традиция представяме всички пълнометражни игрални филми, създадени в месеците между предишното и настоящото издание на фестивала и документални премиери. 13 са пълнометражните игрални филми, включени в програмата на фестивала, като за първи път прожекции пред публика ще имат „Баща ми, майка ми, сестра ми” на Димитър Коцев – Шошо и „На педя от земята” на Максим Генчев, а „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” ще има своята национална премиера. 16 са българските документални филми, които ще бъдат показани за първи път в София на 20-ия София Филм Фест, 8 от тях са световни премиери. Сред тях са „24 часа” на Кирил Станков, „Деца на тихата революция” на Виктория Ершова, „Легендата” на Владимир Щерянов, „В огледалото” на Юлия Кънчева, „Истории като на кино” на Атанас Христосков, както и „Звярът е още жив” на Мина Милева и Весела Казакова. С прожекцията на този филм в зала „София” на бившия Партиен дом и с представянето на „Бруклин” в Зала 1 на НДК се закрива международната програма на фестивала. През 2016 г. за първи път има специална секция с 8 копродукции с българско миноритарно участие. Сред тях са „Кербала” на Кшищоф Лукашевич, „И балът продължава” на Георги Балабанов, участвалия във Венеция „Банат” на Адриано Валерио, „Лабиринти на любовта” на Владимир Щерянов, „Само в мечтите ти” на Петр Оукропец, с присъствие в програмата „Generation” на тазгодишното Берлинале.

Изненадите

Специално за София Филм Фест легендата Вим Вендерс ще направи видеообръщения, с които да представи 3D прожекциите на филмите си „Пина”, „Катедрали на културата” и „Всичко ще бъде наред”, който ще има своята българска премиера на фестивала. С тази уникална 3D селекция София Филм Фест отбелязва 70-годишния юбилей на майстора и новатор на световното кино Вим Вендерс.

Every-Thing-Will-Be-Fine-Szenenbild-2

Кадър от „Всичко ще бъде наред“

За първи път ще има рубрика, насочена към най-малките – София Филм Фест за деца. Ще бъдат представени три детски анимационни филма, озвучени на български, между които и „Момчето и света” с номинация за „Оскар”.

За своя 20-годишен юбилей София Филм Фест, започнал през 90-те години на 20-и век като Мюзик Филм Фест, ще представи програмата „В началото бе… музиката” – с фокус върху забележителни кинотворби, посветени на незабравими музиканти, белязали със своето творчество епохи в музикалната история на света. Сред тях са „Queen: Дните от живота ни”, „Кърт Кобейн – Montage of Heck”, „Дневник на Уудсток” на Дон Алън Пенебейкър, уникалния документален филм на Джоана Шварц „Първо трябва да ни убият”, „20 000 дни на земята”, посветен на легендарния Ник Кейв, „Хенк Уилямс: И видях светлината” на Марк Ейбрахам, със страхотния Том Хидълстън…

Всички почитатели на музиката на Queen ще изпитат тръпката да се срещнат на живо с Брайън Мей и първата дама на Бродуей Кери Елис. Съвместният им концерт ще бъде на 16 март в Зала 1 на НДК.

Още едно специално музикално събитие ще бъде концертът на колоритния мултиталантлив режисьор и музикант Зигфрид, в компанията на „новия Майлс Дейвис” Ерик Трюфаз и латвийския барабанист и перкусионист Артис Орубс в София Лайв Клуб на 13 март.

Zig & Artis Orubs_drums

Същото място, но на 20 март, ще ви очаква преобразено за нова среща с обичаната турска банда „Баба Зула”, които ще закрият международната програма на фестивала със своята магнетична музика. Концертът е част от специалния Фокус върху киното на Турция. Той включва още филмите „Рауф” на Сонер Джанер и Баръш Кая в Международния конкурс, „Лудост” на Емин Алпер и „Прилошаване” на Зеки Демиркубуз в Балканския конкурс и „Обсебващо желание” на Бен Хопкинс в Документалния конкурс, както и анимацията на Елиф Бояджиоглу „Чаената чаша”.

BaBa ZuLa Photo_02

Галите

Открояват се традиционната Милениум гала – лично Златина Русева ще представи „Предсказателят” на режисьора Маркус Фетер, както и галата на ЮАР в Дома на киното, където може да се види „Аянда и механикът” на Сара Блечър.

В програмата отново присъства специална Fashion gala – възможност публиката на фестивала да се запознае с вдъхновяващи филми, представящи творчеството и влиянието върху света на киното на различни модни икони. През 2016 г. акцентът е поставен върху документалния филм „Наследството на Александър Маккуин” на режисьора Лоик Прижан.

Държави „в обектива“

Тази година „В обектива” е поставено киното на две държави – Исландия и Хърватия.

Ще бъде представен носителя на „Златна раковина” от Сан Себастиан „Врабчета” на Рунар Рунарсон, „Овни” на Гунар Хаконарсон, който спечели наградата в секция „Особен поглед” в Кан, както и „Девствената планина” на Дагур Кари, с награди от Кайро, Валядолид и Трайбека. Хърватското кино ще бъде представено в юбилейния ни фестивал със „Зенит” на Далибор Матанич (с наградата на журито в „Особен поглед” – Кан), „Животът е тромпет” на Антонио Нуич и „Ти ме носиш” на Ивона Юка (с номинация от фестивала в Карлови Вари.)

Конкурсите

За 14-и път международно жури ще определи фаворита за Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”.

Ето и 13-те конкурсни филма:

* „Жажда” – България, 2015, режисьор Светла Цоцоркова

* „Сняг” – България-Украйна, 2015, режисьор Венцислав Василев

* „Жалейка” (Zhaleika) – Германия, 2016, режисьор Елица Петкова

* „Райската стая” (The Paradise Suite) – Холандия-Швеция-България, 2015, режисьор Жууст ван Хинкел

* „Аз, Олга Хепнарова” (I, Olga Hepnarova) – Чехия-Полша-Словакия, 2016, режисьори Томаш Вейнреб, Петер Казда

* „Бозайник” (Mammal) – Ирландия, 2016, режисьор Ребека Дали.

* „Дъщерите на дансинга” (The Lure) – Полша, 2015, режисьор Агнешка Смочинска

* „Рауф” (Rauf) – Турция, 2016, режисьори Сунер Канер и Барис Кая.

* „Ако и кога” (If and When) – Израел, 2016, режисьор Еран Б.Уай

* „Отворена врата” (The Open Door) – Испания, 2016, режисьор Марина Сересески

* „Онези отдолу” (The Ones Bellow) – Великобритания, 2015, режисьор Дейвид Фар

* „Смак” – Гърция, 2015, режисьор Елиас Деметриу

* „Лятото на замръзналите фонтани” (The Summer of Frozen Fountains) – Грузия-Русия, 2015, режисьор Вано Бурдули

За 13-и път ще се проведе конкурсът за Наградата Джеймисън за български късометражен филм (Jameson Short Film Award). Тази награда традиционно провокира много млади кинематографисти в България да представят своите филми и специално да създадат творби за участие. От 2003 г. носители на наградата са били Иван Русев, Светла Цоцоркова, Драгомир Шолев, Андрей Цветков, Николай Тодоров, Петър Вълчанов, Борис Десподов и Андрей Паунов, Николай Василев, Павел Веснаков, Неда Морфова, Кольо Карамфилов, Антония Милчева. Голяма част от наградените и номинираните режисьори впоследствие създадоха филми, взели участие на престижни международни кинофоруми.

През 2016 г. селекционната комисия определи 13-те финалисти сред рекордно кандидатствалите 95 филма.

Документалният конкурс на София Филм Фест също се отличава с изключително силна селекция – открива се на 13 март от 18.30 часа в зала „Славейков” на Френския институт със „Сирийска любовна история” – един филм на режисьора Шон Макалистър, който представя ситуацията в Сирия през интересния ъгъл на любовната история на двама революционери и успя да развълнува хиляди хора по света. Също така във фестивалната програма присъстват най-добрите и актуални късометражни творби – представеният в Кан „Аbwesend” на Елица Петкова (неин е филмът „Жалейка” в конкурсната програма), „Сляпата Вайша” на Теодор Ушев (включен в програмата на Берлинале 2016, който ще бъде представен пред нашата публика от писателя и автор на сценария Георги Господинов), „Чаената чаша” на Елиф Бояджиоглу, Любов на покрива на света” на Ян Цвиткович, „Съкровище” на Виктория Якубов (чиито монтажист е прочутият майстор Ерве Шнайд, виновник за визията на „Амели Пулен” и „Деликатесен” на Жан Пиер Жьоне).

Балканският конкурс включва водещи заглавия от региона и откриването му е на 13 март в 18.30 часа в кино Одеон с „Лазар” на Светозар Ристовски – още една копродукция с участието на България.

Програма и билети

За поредна година фестивалните прожекции са предвидени в НДК-Зала 1, Кино Люмиер, Дома на киното, кино Одеон, Euro Cinema, Културен център „G8”, CINEMA CITY Mall of Sofiа, CINE GRAND City Center Sofia и ARENA Deluxe Bulgaria Mall. За първа година София филм фест ще си сътрудничи с кино „Славейков“ на Френския културен институт. Прожекции ще има и в залата на Гьоте-институт, в Културния център на Софийския университет, както и в една изненадваща локация – Зала „София” на бившия Партиен дом.

Пълната програма на фестивала, подробна информация за кината, филмите, гостите и специалните събития търсете на www.siff.bg

Image_20SIFF (2)Билетите отново могат да бъдат закупени както от кината, в които ще има фестивални прожекции, така и от търговската мрежа навсякъде около нас. В „Лидл“ например, като генерален спонсор на юбилейното издание, ще се продават пакети с 4 билета в едно или 4pack билет.

Билетите и тази година са във формата на кен и важат за абсолютно всяка прожекция. Единственото, което трябва да направите, е да си харесате филм, да отворите кена, да прочетете кода, изписан на билета, и да се регистрирате в интернет или по телефон за избраната от вас прожекция – интернет адреса и телефона може да намерите върху самата опаковка.

Цените на билетите са 8 лв. редовен и 6 лв. намален. Също така в търговската мрежа ви очакват 5 златни билета, които ще дадат шанс на вас и ваш приятел да спечелите безплатен пропуск за всички филми на тазгодишния фестивал.

Повечето ни читатели намират статията за удивителна. А ти?
  • удивителна (14%)
  • вдъхновяваща (14%)
  • любопитна (14%)
  • забавна (14%)
  • гореща (14%)
  • щура (14%)
  • необикновена (14%)
  • плашеща (0%)
  • обезпокоителна (0%)
  • дразнеща (0%)

Подарете си вдъхновение

Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.

Запишете се за нашият имейл бюлетин тук