Знаете ли, че по света има толкова много видове прилепи, че броят им е една четвърт от всички видове бозайници? Техният образ е свързван с най-странни суеверия, вярвания и митове. Прилепите плашат хората, в популярната култура те често са злодеи. В последните две години вниманието върху тях се изостри поради подозренията, че те са източник на коронавируса, независимо от научните доказателства, които се противопоставят на тези твърдения.
В днешния свят прилепите са под сериозна заплаха. Унищожаването на местообитанията им, ловът им, изменението на климата и други фактори мога да доведат до тяхното изчезване, а това би довело до екологична катастрофа.
Преди повече от година Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“ показа за първи път документалния филм „В малкия голям свят на прилепите“. Този 30-минутен разказ за огромното значение на прилепите за екологичното равновесие и живота на земята, бе също и илюстрация на интересния резултат от срещата между изследовател-прилеполог – Антония Хубанчева и театрален режисьор – Гергана Димитрова.
Продължението на тази комбинация между изкуство и наука предстои от 12 до 19 май в Националния природонаучен музей при БАН. Гергана Димитрова и Антония Хубанчева развиват работата по филма „В малкия голям свят на прилепите“ и я трансформират в интерактивна разходка, чийто водач ще бъде самата Антония. Ще научим от първо лице за най-новите ѝ открития в областта на сензорната екология, как всъщност се провежда научно изследване и по какъв начин различните науки си помагат. Според сензорната екология, ако погледнем през очите на различни животни, ще виждаме света съвършено различно. Въпрос не само на гледна точка, а и на сетивни органи.
Инсталацията „В малкия голям свят на прилепите“ е бутикова покана към публиката да види света по напълно нов начин и това е съвсем буквално. Из цялата сграда на Националния природонаучен музей при БАН ще са разположени различни части на инсталацията.
Публиката обаче няма да е просто наблюдател, тя ще е и директен участник. Множеството обекти, които ще бъдат разположени на различни места в музея, ще позволят на всеки участник да види и усети обкръжаващата го среда през сетивата на прилепите. Той ще опита да ловува като тях, да вижда като тях и да създаде ултразвук в честотата на прилепите. Всеки човек от публиката ще има възможността да научи дори какво количество храна би му било нужно дневно, ако беше прилеп. Сред предизвикателствата ще бъде и различаването на научната от ненаучната информация.
Екипът на „36 маймуни“ създава мащабен маршрут между познанието и симулацията в една активна изложбена среда на взаимодействие, разполагаща научните факти като съществен източник на разбирането за света, който ни заобикаля.
Част от инсталацията ще бъде активна през седмицата от 12 до 19 май в работното време на музея и ще е постоянно достъпна за посетителите му. През целия месец май музеят ще представя на първия си етаж изложба от проекта, както и прожекция на филма „В малкият голям свят на прилепите“.
В малкия голям свят на прилепите
интерактивна инсталация с Антония Хубанчева в Националния природонаучен музей при БАН
>> турове с водещ – безплатни със задължително предварително записване тук.
График на туровете:
- 12 май // 16:00 ч.
- 13 май // 16:00 ч.
- 15 май // 14:00 ч.
- 15 май // 16:00 ч.
- 16 май // 15:00 ч.
- 18 май // 16:00 ч.
- 19 май // 11:30 ч.
предварително записване тук: https://forms.gle/GSHfKc659rMGPoeA8
ТВОРЧЕСКИ ЕКИП:
- автори: Антония Хубанчева и Гергана Димитрова
- визия и интерактивни обекти: Елена Шопова
- режисура: Гергана Димитрова
- водещ туровете: Антония Хубанчева
- видео заснемане, монтаж: Боряна Пандова
- анимация: Никола Налбантов
- музика: Павел Терзийски
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.