Британецът Мери Смит Уитол Костело смело твърди:
„Не можеш да разбереш Америка без Уолт Уитман, без „Стръкчета трева“…
Той описва съвременно тази нация и нито един студент по философия на историята не може да го подмине.“ Езра Паунд отива дори по-далеч като казва за Уитман: „Поетът на Америка… Той е Америка.“
Американският поет, есеист и журналист обаче надхвърля далеч границите на родината си. Най-вече с това, че надхвърля тези на тесногръдието. След Уитман за интимността и любовта вече се говори и пише по нов начин. Вече има нова, дълбоко искрена и вълнуваща поетика.
Самият поет е вярвал:
„Истинското изкуство е човечността. Това, което наричаме лоши обноски, са често най-живописните и изразителни неща изобщо”.
А в „Стръкчета трева“ ни е оставил стихове като:
Из „Една жена ме чака“
Уолт Уитман
(превод Владимир Свинтила)
“Във секса се съдържа всичко — телото и душата,
значенията, доказателствата, чистотата,
деликатностите, резултатите и повишенията, песните,
командите и здравето, и гордостта, надеждите
и добротворството, и почестите, всички страсти,
любовта и красотата, радостите на света,
и боговете, правителствата и съдиите, преследваните —
те всички се съдържат в секса
като негови съставки, като оправдание за него.”
„Стръкчета трева“ (позната и като „Тревни листа“ в други български преводи) е творбата на живота му, Уолт Уитман я пише и издава в различни варианти над 30 години.
Малко познати факти са, че Уолт Уитман повлиява мнозина поети и писатели, сред които и автора на „Дракула“, Брам Стокър, като става модел за героя на Дракула.
Поезията му е използвана от много знаменити композитори като основа на творбите им; сред тях са Курт Вайл, Ралф Воган Уилямс, Фредерик Делиус, Карл Амадеус Хартман, Бенджамин Бритън, Роналд Корп, Джордж Кръмп, Роджър Сешънс и Джон Адамс.
По особено красив начин тя влияе и на художниците. Сред тях е и Margaret C. Cook, която се превръща в автор на илюстрациите към най-красивото издание на „Стръкчета трева“ – издаденото от J.M. Dent в поредицата Everyman’s Library през 1913 г., 21 години след смъртта на Уолт Уитман.
Зеленият кожен том, на който с позлата е изписано името на книгата и автора, съхранява между кориците си, освен окончателния вариант на стиховете на поета, 24 удивителни илюстрации на британската художничка, в пълно съзвучие с поезията на Уитман.
Смайващите рисунки на Кук са шокиращо чувствени на фона на пуританизма, срещу който поета някога организира своя бунт в стих. А нощните сцени красиво кореспондират с интереса на Уитман към астрономията.
Чувствените илюстрации на Маргарет Кук за „Стръкчета трева“ от Уолт Уитман
Илюстрации: Margaret C. Cook
Източник: Мария Попова, Brain Pickings
Илюстрациите са дигитализирани и налични като принтове, с продажбата на които се подпомага The Universe in Verse.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.