Мечтаете за по-различно пътешествие? Каним ви на чудна, околосветска (но пък бърза) разходка.
Новите седем чудеса на света са съвременна алтернатива на Седемте чудеса на Античния свят. Кампанията е организирана от швейцарската корпорация New Open World Corporation, а победителите – избрани чрез гласове подадени през телефон или в интернет от над 100 млн. души от цял свят.
Възползвайки се от новите технологии, редакторите на The New York Times ни ги показват по любопитен и красив начин “New Seven Wonders of the World.”
360-градусови видеа разкриват красотата на Новите 7 чудеса на света
Великата китайска стена, Северен Китай
Тя е едно от най-древните и добре запазени творения на човешкия дух, символ на китайската нация. Името й на китайски звучи „Чанчън“ и буквално означава „Дълга защитна стена“. Великата китайска стена е 1000 пъти по-дълга от всеки друг паметник на Земята. Започната преди Християнството, тя все още се строи, когато Колумб тръгва за Америка.
Любопитна подробност е, че Китайската стена е била възприемана като преграда между цивилизацията и варварите. Китайците строели също огради около домовете и градовете си. Йероглифът „град“ значи и „стена“.
Град Петра, Йордания
Петра е древен град в днешна Йордания, столица на набатеите. Разположен е в естествено укрепена планинска долина на източния склон на Уади Араба, в която се пресичат пътищата към Газа на запад, Басра и Дамаск на север, Ейлат на Червено море и Персийския залив от другата страна на пустинята. На 6 декември 1985 г. Петра е включена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Статуята Христос Спасител, Рио де Жанейро, Бразилия
Статуята на Христос с разперени ръце гледа към Рио де Жанейро. Завършена през 1931 г., тя е висока 38 м, изградена е от стоманобетон и е облицована с несмлян талк, устойчив на въздействието на климата. Статуята е разположена на високия 710 м хълм Корковаду в предградията на града. Допълнителната височина на хълма превръща този съвременен колос в емблематична забележителност на града.
Мачу Пикчу, Куско, Перу
Мачу Пикчу (буквално „стар връх“) понякога е наричан „изгубеният град на инките“. Този град е бил създаден като свещен планински дом на великия управник на инките Пачакути, столетие преди превземането му от Испанската империя – около 1440 г., и функционирал до 1532 г., когато испанците са нападнали империята на инките. През 1532 г. всички негови жители тайнственно са изчезнали.
Повече от 400 години този град е бил забравен. Открит е отново от американския изследовател от Йейлския университет професор Хайрем Бингхем на 24 юли 1911 г.
Чичен Ица, Юкатан, Мексико
Чичен Ица (на испански: Chichén Itzá) е политически и културен център на маите в северната част на полуостров Юкатан (Мексико). Най-вероятно е основан през 8-9 век. През 10 век е бил превзет от толтеките. От средата на 11 век е столица на толтекската държава. През 1178 е разгромен от обединените войски на трите града-държави Маяпан, Ушмал и Ицмал, управлявани от Хунак Кел. По време на испанските завоевания в средата на 16 век е в развалини.
Колизеума, Рим, Италия
Колизеума е най-пространният и най-великолепният от амфитеатрите в Древен Рим. Издига се в Рим, близо до двореца на Нерон Domus Aurea, който е построен след опожаряването на града през 64 г. Строежът на амфитеатъра отнема 10 години. Веспасиан започва работата през 72 г., а неговият син Тит го открива през 80 г. с тържествени игри, които продължават 100 дни. Счита се, че сградата е изцяло завършена от Домициан, брата на Тит. По време на игрите в чест откриването на Колизеума през 80 г. били избити повече от 5 000 животни: слонове, тигри, лъвове, лосове, хиени, хипопотами и жирафи.
Тадж Махал, Агра, Индия
Тадж Махал е мавзолей в Агра, Индия, построен от императора Шах Джахан в чест на любимата му жена Мумтаз Махал, която умира по време на военна кампания през 1631 г. Той решава да я увековечи с построяване на неповторима мраморна гробница. Строителството на мавзолея започва през 1633 г. И свършва през 1650 г. Работата продължава 17 години, а в строежа са ангажирани 20 хиляди души – архитекти и майстори, събрани от цяла Индия и Турция. Той е най – красивата постройка в Индия.
Снимки, видеа и допълнителна информация: New York Times Website | Facebook | Instagram | Twitter
Източници: ArchDaily, My Modern Met, Wikipedia
С вдъхновяващи пътешественици може да срещнете тук:
Изабела Шопова: Единствените пречки по пътя към мечтите ни са тези вътре в нас
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.