Красотата на изчезващите (снимки на 35 от най-красивите и отчуждени племена на света)
Марина Деливлаева @ 12 — 04 — 2022
Как си представяте изчезващите племена? Препасани с листа, мургави същества, готови да ви сготвят за вечеря? Оказва се, че в повечето случаи те са топли и гостоприемни хора, което обаче не би ви предпазило от недоразумения и неприятни моменти, ако решите да ги посетите.
Така поне се случило с датския фотограф Джими Нелсън (Jimmy Nelson), роден във Великобритания, но прекарал последните години в пътешествия из петте континента и снимки на 35 от най-красивите и отчуждени племена на света.
Племето Цаатан например го приело радушно, но отказало да позира, докато артистът не се почерпи с водка. Накрая британецът, който всъщност не пиел, приел почерпката в името на проекта си. Резултатът не закъснял и на Джими се губят дълги моменти от вечерта. Докато не се събудил в индианска колиба заобиколен от 30 души от племето и с усещането, че ще му се пръсне пикочният мехур. Увит в около осем ката дрехи и с температура навън стигаща до – 40 градуса, британският фотограф нямал друга алтернатива освен да пикае в гащите си и да се обърне да си доспи.
Това, което последвало го стресирало още повече: палатката му се срутила под паническото бягство на елени, привлечени от солта в урината му. Скоро рогатите грамади го наобиколили, опитвайки се да оближат дрехите му…
На фона на любопитните спомени, силно се открояват приказните му кадри и:
Красотата на изчезващите
За фотографа
Израснал в Африка, Азия и Южна Америка, Джими Нелсън е дълбоко очарован от местните култури, които среща по време на 3-годишното си пътешествие и споделя, че е видял как светът се променя. Макар и темпото на промяна, дължащо се на интернет и подобрените пътища, през последните 5-6 години да е такова, че Нелсън го намира за стряскащо.
Книгата му „Преди да изчезнат“ (Before They Pass Away) е като моментална снимка на тези племена такива, каквито са днес, с амбицията да е едновременно произведение на изкуството и исторически документ.
И макар да отбелязва, че книгата е комерсиален проект, за разлика от някои грандиозни политически бюлетини, Джими се надява, че тя ще създаде по-голяма информираност за красотата и индивидуалността на хората, които е срещнал.
Племената, които е снимал са напълно различни по отношение на външен вид, но една прилика е очевидна. “От социална гледна точка те са еднакви“, твърди британецът.
„Колкото повече се отдалечиш от цивилизацията, толкова повече срещаш хора, работещи като семейна единица и толкова по-голямо уважение имат те към по-възрастните и един към друг.
Колкото по-далеч стигнеш, толкова по-мили хора виждаш.“
Вярвате ли, че е така?
Част от пътешествието на Джими Нелсън може да видите тук:
За Фондацията на Джими Нелсън
Със своите проекти Фондация на Джими Нелсън (JNF) затваря кръга, започнат от фотографа с неговото изкуство. Освен че повишава осведомеността за местните култури, Джими е натрупал безкрайни фото-, видео- и изследователски материали, които чрез фондацията са достъпни в безплатна образователна програма, наречена Cult-ED.
С Cult-ED децата могат да пътуват дигитално до далечни места, от Сибир и Монголия до Перу и Френска Полинезия, за да научат за уникални култури и традиции. Cult-ED вдъхновява по-младото поколение да разбере важността на разнообразието, да натрупа знания за коренното население и за това как да живеем в хармония с природата около нас. Освен това JNF подкрепя общностите в запазването на тяхното културно наследство със своите проекти за реципрочност – специално създадени програми, инициирани и управлявани от самите общности, за да отговарят на техните нужди.