Тази пролет Гьоте-институт България събира любителите на сценичните изкуства, за да ги срещне с нова драматургия от България и Германия. Фестивалът за нова драматургия се случва в рамките на тригодишния международен проект New Stages Southeast на Гьоте-институтите от региона Югоизточна Европа. Фокус на програмата у нас е представянето на нови български текстове и текстове на две от най-актуалните имена на съвременната германска сцена – Мария Милисавлйевич и Заша Мариана Залцман.
Питали ли сте как се ражда театърът днес? Бихте ли прочели нова, не поставяна все още пиеса, изкушавате ли се да си я представите, миг преди да стигне до сцената. Първото издание на нов фестивал ни дава тези и още много възможности…
Между 12 и 16 май културният живот в София става още по-наситен със задаващия се Фестивал за нова драматургия, организиран от Гьоте-институт България. Фестивалът се случва в рамките на тригодишния международен проект за нова драматургия от региона на Югоизточна Европа New Stages Southeast, който започва през тази година с идеята да осъществи различни опити за писане и поставяне на пиеси. Събития в разнообразен формат ще осигурят платформа за сценични четения и обмен между млади драматурзи, известни немскоезични сценични автори и местната публика. В проекта взимат участие Гьоте-институтите в Босна и Херцеговина, България, Гърция (Атина/Солун), Хърватия, Румъния/Молдова, Сърбия и Кипър.
За така необходимия и любопитен фестивал ни „подшушна“ Гергана Димитрова, любим драматург, режисьор и преводач, още миналата година:
Програмата у нас ще ни зарадва с представяне на нови български пиеси и текстове на две от най- актуалните имена на съвременната германска сцена – Мария Милисавлйевич и Заша Мариана Залцман.
Фестивалът за нова драматургия ще бъде и домакин на кръглото, десето издание на платформата „ПроТекст“ на Организация „36 маймуни“, в която тази година ще бъдат представени нови български пиеси, избрани от международната мрежа за съвременна драматургия EURODRAM. Форматът, стремящ се да популяризира съвременната чуждестранна и българска драматургия, се провежда като поредица от пърформанс-четения. Селектираните през 2020 г. автори от България са: Мартина Новакова, Мирослав Христов и Пресиян Кузов.
Неформалната платформа „Драма пакт“ и „Радар София“ ще предложат експериментални арт инсталации на дебютиращите режисьори Николай Йорданов и Кристина Беломорска, както и пърформативна игра по отворения Block Game формат на холандския театрал Ян Рицема.
В рамките на фестивала ще се проведе и международен уъркшоп за млади драматурзи с водеща Мария Милисавлйевич. Всички събития са с вход свободен и задължителна предварителна регистрация, която започва на 05.05.2021. на сайта на Гьоте-институт България тук.
Фестивал за нова драматургия // New Stages Southeast
Кога: 12.05.–16.05.2021
Къде: Гьоте-институт България и Театър „Възраждане“
ПРОГРАМА на Фестивала за нова драматургия
СТАРИ ГРИЖИ
12.05. | 19:00 | Театър „Възраждане“
текст: Мария Милисавлйевич
превод: Александър Мануилов
режисура: Крис Шарков
участват: Виттория Николова, Костадинка Аратлъкова, Мартина Троанска
ПУСТОНИЯ
13.05. | 19:00 | Театър „Възраждане“
пърформанс-четене от ПроТекст 10, продукция на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ (Плевен)
текст: Мирослав Христов
режисура: Ованес Торосян
музика: Милен Апостолов
Участват: Асен Данков, Александър Кънев, Васил Витанов, Милена Ерменкова, Антъни Пенев
Михаил Михайлов, Ованес Торосян
Действието в „Пустония“ се развива в далечното бъдеще, когато ледниците са се стопили, а хората се борят за спасение и за парче от сушата. За да оцелеят в света на Акулите и Глобалния пазар те са готови да продадат своята болка, като в замяна на това получат пясък. Бунтовници, познати също като „пустинници“, строят път към спасението, или т.нар. Пустония, докато един артист работи в ателието си над странно произведение.
АРИСТОКРАТИТЕ
14.05. | 19:00 | Театър „Възраждане“
пърформанс-четене от ПроТекст 10, продукция на „36 маймуни“
текст: Заша Мариана Залцман
превод: Гергана Димитрова
режисура: Гергана Димитрова
В опустошен град, където телата запълват улиците, млада жена, Заша, търси убежище в изоставен пентхаус. Млад мъж, Шура, си проправя път през военната зона, за да намери Заша. И сега той се появява и не прилича на нищо – с рибка като единственото, което притежава – докато Заша го очаква с шампанско, приговетно в хладилника. Двамата са представители на двете воюващи страни, но Заша отдавна е допусната в семейството на Шура.
Някъде там в опустошения от война град Шура е убил някого, с когото имат общо минало на насилие. Започва битка за цивилизацията.
С „Аристократите“ Залцман нанася удар по тънкото бляскаво покритие на цивилизацията, разкрита като едно дехуманизирано общество.
ЕДИН СЛУЧАЙ
15.05. | 15:00-20:30 | Гьоте-институт България
16.05. | 11:00-18:30 | Гьоте-институт България
театрална инсталация
текст: Сабина Балан
режисура: Николай Йорданов
продукция: „Радар София“ и „Драма пакт“
АРХИВ: „ИМЕТО МИ БЕ…“
15.05. | 15:00-20:30 | Гьоте-институт България
16.05. | 11:00-18:30 | Гьоте-институт България
театрална инсталация
текст: Бюрхан Керим
режисура: Кристина Беломорска
продукция: „Радар София“ и „Драма пакт“
РЪКАВИЦАТА
15.05. | 19:00 ч. | Театър „Възраждане“
пърформанс-четене от ПроТекст 10
текст: Пресиян Кузов
режисура: Пресиян Кузов
участва: Николай Върбанов
Пиесата изследва издръжливостта, устойчивостта и жертвоготовността на Човека, поставен в извънредна ситуация, и потенциалния изход от нея. По-конкретно на фокус е, т.нар. малък човек. В случая той е мъж, озовал се сам в гората, над селските гробища, затворен в кръг между дървета, студ и множество въпроси. Притиснат (поставен натясно) между тук (сега) и там (винаги), между вярата и безверието, между духа и материята, между живота и смъртта, той търси истината. Истината, която би дала тласък на по-нататъшното му пълноценно битие, изпълнено със смисъл. Основното противоречие е в опита да се преодолеят физическите страдания, от една страна, и душевните, от друга.
Кой път е правилният – този напред, или този назад? Има ли смисъл да съм тук? Аз или другите? Това са част от въпросите, обитаващи съзнанието и подсъзнанието не само на персонажа, но и на Човека въобще. А хамлетовската дилема между спасението на духа и спасението на тялото като че ли поддържа главния герой жив. Единственият му придружител е незабравката в саксия, която той неизменно носи със себе си. А къде остана ръкавицата? И героят се пита това…
РАЗГОВОР СЛЕД ПРЕДСТАВЛЕНИЕТО
15.05. | 21:00 | Гьоте-институт България
пърформативна игра на групата „Драма Пакт“
Участници: Eлена Димитрова, Мартина Апостолова, Милена Станойевич, Александър Мануилов от „Драма Пакт“
ФОРУМ НОВА ДРАМАТУРГИЯ: Материали, политики, репертоари
16.05. | 11:00-14:00 | Гьоте-институт България
Водещ: Виолета Дечева
ПАНОПТИКУМ
16.05 | 19:00 ч. | Гьоте-институт България
пърформанс-четене от ПроТекст 10
текст: Мартина Новакова
участват: Ивайло Драганов, Дайяна Димитрова и Василия Дребова
„Паноптикум“ е пътешествие из къщата на млада жена на име Л. и дългия списък от необичайни предмети, които съхраняват спомените ѝ.
Всеки от избраните предмети в тази къща-музей разказва историята на Л. по различен начин:
- чрез гласовете на персонажи, призовани, за да споделят своята гледна точка за миналото;
- през погледа на всевиждащо око; историята на стар, купен от битпазара в Мадрид телефон;
- чрез спомена за полузабравена мелодия или интервюта със служителите на фирма за изпразване на къщи.
Зрителят сам трябва да избере мястото си както в пространството, така и в действието.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.