„Не може да има неморалност в изкуството. Изкуството е винаги свещено“
В думите на Огюст Роден е вярвал, в не по-малка степен, Франц фон Байрос (28 май 1866 – 3 април 1924 г.). Роденият в Загреб, тогава част от Австро-Унгария, художник е известен най-вече със скандалните си „Приказки от тоалетката“ (Erzählungen am Toilettentische).
Автор е на над 2000 еротични илюстрации и гравюри в стил ар нуво, голяма част от които показват австрийското общество със щипка ирония, а жените – като силни, овластени, пълноправни участници в любовното общуване, изпитващи искрено удоволствие от него.
На 17-годишна възраст Байрос взима приемния изпит във Виенската академия на изкуствата (която по-късно ще завършат и Климт, и Егон Шиле) и скоро се смесва с елегантно общество в австрийката столица. Става член на кръга приятели на Йохан Щраус (син) и през 1896 г. се жени за първородната му дъщеря Алис.
На следващата година семейството се мести в Мюнхен и през 1904 г. Байрос изнася първата си самостоятелна изложба в града, преминала с голям успех. От 1904 до 1908 г. често пътува до Париж и Италия изучавайки тамошните образци на изкуството.
Завърнал се във Виена, се чувства непознат, а публикуваните през 1907 г. „Приказки от тоалетката“ му носят скандална популярност и дори водят до правен прецедент. През 1911 г. Франц фон Байрос е изгонен от Мюнхен заради еротичните си гравюри.
Въпреки това принадлежащия към декадентското движение в изкуството художник не се отказва от идеите и естетиката си. Продължава да използва еротични теми и фантасмагорични образи, а графичният му стил става му става все по-елегантен и изтънчен.
Художникът умира във Виена през 1924 г. от мозъчен кръвоизлив.
Не така сме си представяли гравюрите от края на 19 век – като комбинация от готическата естетика, игриво рококо и изящно ар нуво…
Приказки от тоалетката на Франц фон Байрос
Снимки: wikimedia, публично достояние
Споменатите в статията художници, завършили същата академия:
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.