Случвало ли ви се е да се подразните от неизбежните ленти, с които големите музеи ограничават достъпа до най-прочутите си експонати?
Е, Музеят на Дали в Сейнт Питърсбърг, Флорида е различен. Той направо ви кани да „влезете“ в едно от емблематичните маслени платна на любимия ексцентрик – Archaeological Reminiscence of Millet’s Angelus (Археологически спомен за „Анжелюс“ на Миле).
И, ако се възхищавате на сюрреализма на Салвадор Дали, то кураторите на музея ви предизвикат да се потопите в едно също толкова сюрреалистично изживяване – 360° видео, което позволява да „се разходите“ из платното и да го разгледате от различни (предполагаеми) гледни точки.
За прочутата картината
Платното, вдъхновило Салвадор Дали е излязло изпод четката на Жан-Франсоа Миле (1814 – 1875). Оригиналната картина Angelus (Анжелюс) е създадена по поръчка на друг художник – Томас Епълтън, очарован от предходно платно на Миле – „Събирачки на класове“.
Епълтън поръчва картина в същия стил, но по неизвестни причини така и не я откупува. Миле кръщава работата си на първите думи на молитвата Angelus Domini, която се чете от католиците три пъти дневно. Картината изобразява селянин и неговата жена по залез. Те стоят с наведени глави и слушат църковната камбана, канеща ги на молитва.
През 1860 г. Миле продава платното едва за 1000 франка. Днес стойността му е впечатляваща и се измерва в няколкократно по-висока сума.
Заповядайте в Angelus на Салвадор Дали
Archaeological Reminiscence of Millet’s Angelus (Археологически спомен за „Анжелюс“ на Миле) е нарисувана от Дали през 1935 г,, като част от серия от 4 картини, посветени на произведението „Анжелюс“.
Испанският художник е бил дълбоко впечатлен от оригиналната творба и разказва как се е „предал на фантазиите“, за да я парафразира. В присъщия си стил – до неузнаваемост сюрреалистична и все пак така разпознаваема…
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.