photo: Gabriel Lobos

Представен премиерно в „Особен поглед“ – програмата в Кан, която обръща специално внимание на интригуващи, провокативни, неконвенционални киноистории, новият филм на режисьора Константин БожановБезсрамните“ бе възнаграден с овациите на публиката и филмовите специалисти. Филмът е копродукция между Швейцария, България (Клас филм), Франция, Тайван и Индия, а изпълнителката на една от главните роли в него – Анасуя Сенгупта получи приза за най-добра актриса в конкурсната програма. Тя стана и първият индийски актьор в историята на Кан, удостоен с такава награда, и незабавно се превърна в звезда в своята родина.

Самата история за създаването на този филм е изключително интересна – работата на Божанов по идеята започва преди повече от десетилетие, като началото е поставено с книгата на Уилям Далримпъл „Девет живота: По следите на свещеното в съвременна Индия“ и желанието на Божанов да направи документален филм, в който да се преплитат четири различни истории от тази книга, една от тях е на проститутка от Карнатака, северна Индия. По време на проучването на режисьора  се ражда и идеята за любовна история, която постепенно се превръща в основа на „Безсрамните“. Документалната идея се трансформира в проект за анимационен филм за възрастни и именно когато Божанов открива онлайн Сенгупта като художник и сценограф, който би могъл да визуализира идеите му, той осъзнава, че именно тя може да се превърне в една от главните героини на неговия драматичен сюжет. Сенгупта влиза в ролята на Ренука, която е принудена да избяга от публичен дом в Делхи, след като убива един полицай. Тя търси убежище в общност на „девдаси“ в едно малко градче в северна Индия, където се запознава с младата Девика. Двете жени се влюбват, макар съдбата да им е отредила живот, от който не могат да избягат. Въпреки всичко, което им поднася реалността, те се опитват да намерят своя път към свободата…

photo: Gabriel Lobos
photo: Gabriel Lobos
photo: Gabriel Lobos

Финализирането на бюджета за започване на снимки на „Безсрамните“, превърнал  се в игрален проект, не е единственото препятствие за реализирането му – след световната Covid-криза Индия не е толкова подходяща дестинация, а освен това е малко вероятно да се получат необходимите разрешения, като се има предвид сюжета и специфичната любовна история. Изход от тази ситуация предлага Катманду, Непал. За целия творчески екип е изключително важно дали филмът ще има шанс да се появи по кината в Индия и как ще го приеме публиката. „Най-голямото предизвикателство за мен е фактът, че аз съм чуждестранен режисьор, който разказва необичаен сюжет от реалността на Индия на индийски език. Подготвен съм да бъда атакуван от всички страни. Но е много важно да знам дали съм успял да развълнувам публиката“, споделя Константин Божанов. „Отзивите от фестивалната публика в Индия са изключително възторжени, прожекциите се разпродават моментално. Но в същото време е изключено филмът да мине през цензорния борд на Индия, което за съжаление прави широката дистрибуция невъзможна… Въпреки големите компромиси, с които се наложи да се примиря, „Безсрамните“ се доближава до типа филм, който исках да направя…

Моите филми не са реалистични, по-скоро се опитвам да създавам светове, в които влизаш и оставаш там от първия до последния кадър.

photo: Gabriel Lobos
photo: Gabriel Lobos

Визуален артист, режисьор и сценарист, след дипломирането си в Националното училище за изящни изкуства в София, Константин Божанов получава магистърска степен в Royal College of Art в Лондон. След това се мести в Лос Анджелис и Ню Йорк. Дебютът му като режисьор е с документалния филм „Лимонът си е лимон“ (2001). Първият му пълнометражен игрален филм е „Аве“ (2011) с Ованес Торосян и Анджела Недялкова в главните роли, чиято премиера е в „Седмицата на критиката“ в Кан. През 2017 година „И после светлина“ с участието на Бари Кеоган е представен премиерно в конкурсната програма на Ротердам. Филмите на Божанов са представяни на над 100 фестивала в цял свят и печелят десетки номинации и награди.

В актьорския екип на „Безсрамните“, освен Анасуя Сенгупта, участват още Омара Шети (Анукша Сугуна Пушпарадж) в ролята на невинната, млада Девика, Аурошика Дей, Рохит Кокате, Мита Вашиш и др. Композитор е Петър Дундаков. Филмът е реализиран с подкрепата на ИА „Национален филмов център“.

Новите български документални филми „Желанието на Гери“, „Мила Родино“ и „Артисти за деца“ ще се срещнат с публиката на 29-ия София Филм Фест

Документалното кино е важен акцент в програмата на София Филм Фест. Всяка година зрителите имат възможност да се срещнат на голям екран с най-новите български документални творби. Сред филмите в програмата „Български документални премиери“, в която тази година ще има рекорден брой заглавия, са включени новите творби на Тонислав Христов – „Желанието на Гери“ и на Станимир Трифонов – „Мила Родино“, както и филма на Елена ПанайотоваАртисти за деца“.

Световната премиера на „Желанието на Гери“ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай, номиниран за наградата „Златен бокал“. Филмът на Тонислав Христов бе представен и на фестивалите CinEast, Нордиск Панорама, Вуковар филм фест, „Северно сияние“ в Беларус, а на фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен Ритон“ в Пловдив спечели голямата награда за най-добър документален филм, приза за най-добър режисьор и отличието на гилдия „Критика“ на СБФД. Филмът представя интимен портрет на едно 18-годишно момиче на прага на зрелостта, което се справя с предизвикателствата на миналото и несигурността на бъдещето. Гери живее в дом за деца, лишени от родителска грижа във Враца, завършва гимназия и има желание да продължи обучението си в университет. С подкрепата на брат си, Гери успява да разбере защо майка им я е изоставила и се стреми да сложи край на цикъла от семейни грешки… Продуценти на новия българско-финландски филм на Тонислав Христов са Андреа Станоева (Соул Фууд) и Каарле Ахо (Making Movies).

Да разказваш увлекателно за различни епохи от българската история е завидно умение, което режисьорът Станимир Трифонов притежава и е доказал с работата си през годините, че документални сюжети могат да станат магнит за зрителско внимание. „Мила Родино“ е посветен на един изключителен българин – Цветан Радославов. През есента на 1885 година той се завръща в България от учение в Прага и Виена, където по-рано е написал „Мила Родино“. Тази прекрасна песен се разпростира по всички кътчета на страната и за кратко завладява българските сърца… След придобиване на солидно образование, Цветан Радославов е можел да заеме висока длъжност в родината си, но той остава верен на просветното дело, като учи младите българи на западни и древни езици, психология, етика и логика. Невъобразимата му за съвременния човек скромност, наред с тихия му героизъм, са образец за творческо и човешко извисяване. „Мила Родино“ претърпява през десетилетията няколко хармонизации от композиторите Добри Христов, Филип Кутев и Александър Райчев и с указ на ЦК на БКП от 1964 година, песента е обявена за национален хилм на България. Документалният филм на Станимир Трифонов, по сценарий на Петър Русев, проследява живота на нашия изтъкнат ерудит и историята на националния ни химн. Оператор е Кирил Проданов, музиката е дело на Йордан Гошев, продуцент е Доли медия студио. Филмът получи почетен диплом на фестивала „Златен Ритон“ 2024.

Филмът на Елена ПанайотоваАртисти за деца“ поема по следите на театрална програма, която в продължение на 15 години въвлича повече от 5000 деца и младежи без родители, в България и Африка, и екип от 300 артисти от четири континента. Началото е поставено в родопското село Широка Лъка, като проекти се реализират в още пет града в страната и достигат до Кения и Танзания. Мисията е обучение на артисти, които да постигат автентично общуване с уязвими общности от деца и младежи чрез изкуство. Програмата използва уникални интердисциплинарни методи за работа с млади хора в неравностойно положение, като изгражда мост между изкуството, образованието и социалната интеграция. Реализирани са над 40 проекти в сферата на сценичните изкуства и образованието, като последните шест години програмата е изнесена и в Африка.

В документалния филм „Артисти за деца“ режисьорката Елена Панайотова, пътува из Европа и се среща с различни участници през годините, били те спонсори, артисти, социални работници, директори на институции и пораснали деца, които споделят опита си за трансформиращата роля на изкуството за развитие на детето, независимо от социалното му положение. Филмът използва архивни кадри от два континента и напомня за важността на играта за човешката природа. Елена Панайотова е театрален режисьор с тридесетгодишен международен опит. Тя е доктор по театрално и кино изкуство към НБУ, дългогодишен преподавател по театър в Университета за изкуства в Утрехт, Холандия, и НБУ в София. Има реализирани над 40 театрални спектакли, селектирани на различни европейски и национални фестивали. Тя е продуцент, сценарист и режисьор; композитор е Николай Иванов (ОМ).  „Артисти за деца“ беше представен на фестивала „Златен ритон“ 2024 г. Филмът е реализиран е с подкрепата на НФ „Култура“ и направление „Кино“, програма „Култура“ на Столична община.

  • удивителна (0%)
  • вдъхновяваща (0%)
  • любопитна (0%)
  • забавна (0%)
  • гореща (0%)
  • щура (0%)
  • необикновена (0%)
  • плашеща (0%)
  • обезпокоителна (0%)
  • дразнеща (0%)

Подарете си вдъхновение

Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.

Запишете се за нашият имейл бюлетин тук