„Не съм съгласна с общоприетото схващане за децата като „сладко-невинни същества“, намирам това понятие за снизходително и манипулативно.
Това, което обичам у децата, е тяхната сурова красота, тяхната неподкупност, тяхната безкомпромисна способност да бъдат такива, каквито са.“
С тези думи испанката Jacqueline Roberts обяснява защо предпочита да снима невръстни модели.
По-удивителен от тях е само начинът, по който го прави. Както и книгата, побрала плода на вдъхновението и усиленаат ѝ работа – Nebula.
Любимата й техника е колодиевата фотография. Мокрият колодиев процес, който представлява “моментална снимка” на основа от тънка метална пластина, потопена във фоточувствителна емулсия – колодий, е изобретен почти едновременно от през далечната 1851 г. от Фредерик Скот Арчър и Густав Ли Грей.
Макар процесът да изисква преносима тъмна стая, той съчетава желаните качества на калотипния процес (позволяващ създаването на неограничен брой позитивни снимки от един негатив) и на дагереотипията (създавайки острота и яснота на образа, които не могат да бъдат постигнати с хартиени негативи). Техниката бързо става много популярна и се използва за портретиране, пейзаж, архитектурни и други видове фотография.
А днес испанската фотографка я използва, за да илюстрира психологическия и емоционалния преход от детството към юношеството…
Фотограф използва техника на над 160 години за да създаде правдиви портрети на деца
Източник и снимки: jacquelineroberts.com | Nebula – The Book | Facebook | Instagram
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.