Сертифицираният консултант по кърмене Христина Янева-Хедра разяснява жизненоважни за майката и бебето въпроси, свързани с кърменето в книгата си „Всичко за кърменето” (ИК „Сиела”).
Сред темите, описани подробно в наръчника, са какво дава кърменето на детето, колко мляко му е нужно, каква храна и колко е добре да поема майката по време на кърмене, процесът на отбиване и др.
Във „Всичко за кърменето”(със закачливото подзаглавие „Или почти всичко, но практично”) Янева дава съвети дали е необходимо родилките да се изцеждат след всяко кърмене, дали се дава вода на вече накърменото дете, както и за следващия етап – захранването на кърменото бебе.
Авторката коментира още дохранването и отбиването, като предлага и решения за справяне с трудностите – напр. незасукващо бебе, разранени гърди, прекалено наддаване или пък некачване на тегло при детето и др.
Всичко за кърменето
Христина Янева-Хедра
АХ, ТОВА НОЩНО КЪРМЕНЕ – ИМА ЛИ СТОМАХЧЕТО НУЖДА ОТ ПОЧИВКА?
Като възрастни ние сме разбираемо привързани към проспиването на един солиден блок сън, за предпочитане около осем часа всяка нощ.
За сравнение, през първия месец след раждането децата се будят често и непредсказуемо по всяко време на денонощието. През втория месец повечето деца започват да проспиват една по-голяма пауза от около 4-5 часа. На възраст 3-5 месеца има поне една по-голяма пауза, но покрай започващото зъбоникнене децата продължават да се будят поне 2-3 пъти нощем. На 6 месеца повечето бебета могат да проспиват 6 часа, но покрай усвояването на нови умения обичайно продължават да се будят често, макар и не всяка нощ. Около годинката 80% от бебетата проспиват по 6 часа, но пак има нощи на често будене.
От това става ясно, че раждането на бебе разбива навиците ни за сън за дълъг период, което става причина за умора, напрежение и безкрайни стресиращи опити колкото е възможно по-скоро да се приучи детето към ритъм на сън, бодърстване и хранене, който е удобен и подходящ за възрастните.
Когато знаете и разбирате защо първоначално бебето спи и се храни по толкова различен от нас начин, ще ви е по-лесно да приемате разликите. Това ще ви позволи по-спокойно да изчакате времето, в което детето по естествен път ще е способно да спи по-дълго и да се храни по-рядко.
Защо бебето спи толкова различно от нас?
При раждането мозъкът на бебето е приблизително една четвърт от този на възрастния човек и несравнимо по-недоразвит. Много от телесните функции са все още незрели, както е незрял и контролът, който мозъкът на бебето упражнява върху тях. Затова в бебешкия мозък непрестанно текат процеси на усъвършенстване и развитие, което изисква постоянна работа. И мозъкът на бебето наистина работи непрекъснато – особено по време на сън.
Докато възрастният човек прекарва 80% от времето в състояние на дълбок сън, като се „изключва“ от околната среда, при бебетата 80% от времето мозъкът работи и е в състояние на активен сън. Този сън е лек и бебето може лесно да се събуди от шум, от движение или от други стимули около него.
Макар да изглежда много неудобно и непрактично за нас, това лесно будене е вграден предпазен механизъм. Времето, в което бебето прекарва в дълбок сън, неслучайно е кратко. Заради все още несъвършената нервна система съществува рискът в тази фаза на съня бебето да „забрави“ да диша и да регулира телесните си функции. (Предполага се, че това е една от причините, които стоят зад синдрома на внезапната детска смърт.) Лекият сън позволява дразненията от околната среда да достигат и да стимулират мозъка на детето дори по време на сън. Това многократно намалява вероятността от проблеми с регулирането – а мозъкът се поддържа постоянно в активност и освен това продължава да се развива, обработвайки тези стимули.
Защо бебето иска да яде и през нощта?
След деветте месеца на бременността, прекарани в ритъм на сън през деня и бодърстване вечер, е нормално вашето бебе първоначално да е по-активно и да се буди по-често привечер и нощем.
В утробата постоянното снабдяване с калории не е било проблем и бебето се е хранело непрекъснато през пъпната връв. След раждането обаче то трябва да се научи да се справя с порции храна, последвани от период без получаване на храна. Това е нов ритъм за бебето и то има нужда да свикне и да се приспособи.
Първоначално стомахчето на бебето е все още много малко и не може да побере такова количество храна, което да стигне за продължителен период. „Течната“ диета на бебетата преминава през стомаха и се усвоява за около час – което значи, че бебето отново огладнява доста бързо.
Бебешкият организъм и най-вече мозъкът на бебето се изграждат непрестанно и с много бързи темпове, а това изисква гориво (храна). Ние очакваме 3-килограмовото ни бебе в края на първия месец да е 4 кг, т.е. да увеличи теглото си с една трета. За сравнение с възрастните, това би означавало човек с тегло 60 кг да наддаде за 1 месец 20 кг. Ако това е целта ви, тогава бързо ви става ясно какво е нужно – да се храните много, много често. Бебето прави точно това – работи над себе си, изгражда тялото и мозъка си и съответно често-често се събужда, за да зареди с нужната енергия.
Стомахчето му определено няма нужда от „почивка“ – то се изпразва много бързо, а нуждите на детето от енергия са големи, така че стомахът му работи на различни от възрастния обороти, съобразени с интензивния растеж при децата.
С порастването нещата постепенно започват да се променят – като отговаряте на нуждите на своето дете денем и нощем, то не хаби енергия да привлича вниманието ви и може да се съсредоточи върху такива фини неща като разликата между ден и нощ.
Може да ви е полезно да прочетете също:
Откъс от “По-здрави бебета” на Магдалена Пашова (+ 4 рецепти, подходящи за бебета и прохождащи деца)
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.