Обичаме горещите, силни, ароматни напитки. Почти колкото пъстрите светове, в които ни отвеждат гостите от поредицата (Не)познатите визуални артисти на България. А днес, на чаша чай, сме поканили едно много цветно момиче:
Коя е Станимира Петрова? Червенокосо момиче, което рисува друго (усмихнато и вдъхновяващо) червенокосо момиче?
Винаги ми е трудно да отговоря на този въпрос. Коя е Станимира Петрова? Може би защото още е в развитие, все още разбирам коя е. :)
Спомняш ли си как създаде първата Чаена история? Винаги ли си рисувала? С какво друго си се занимавала?
Момичето от календара създадох заради едно предизвикателство, създадено от Сибила Коритарева. Календарът се роди когато мислех какъв подарък да направя за рождения ден на сестра ми. Исках да я изненадам.
Винаги съм рисувала. Преди това бях графичен дизайнер, а по-преди това – учител.
А защо Чаени истории? Извикват топлина, уют, аромати…? Или просто обичаш чай?
Името измислихме с една колежка още докато работех като дизайнер. Иначе чаят е универсален, можеш да пиеш за събуждане или късно вечер. Може да е сладък или стипчав, студен или топъл… И доста добре можеш да си поговориш на чаша чай.
Как избираш посланията за календарите и картичките си? Много визуални артисти разчитат само на образите, а при теб думите сякаш допълват цялото…
За мен думите винаги са били свързани с образи и обратното. Така, че идват спонтанно.
Твоята пъстра и добра „червена вещица“ ще се окаже ли скоро на страниците на книга? Какво ще й се случи там?
Мислила съм за това. Но има още да поработя върху писането, за да съм доволна. :)
Винаги съм искала да те попитам: на един от любимите ми листове от календара за 2017 г. се вижда познатата ни червенокоска, малко дете, нетърпеливо да изследва света и още едно момиче, което седи, като че ли малко омърлушено, и стиска чаша с чай. Тя за какво си мисли?
Ами влюбена е и са я зарязали :). Нарочно е картинката за февруари. В любоства не винаги нещата вървят така, както ни се иска, но пък често излиза, че е голям късмет да те зарежат и да не получиш това, което искаш.
А ето какво винаги е искала да те попита Мая Бочева – любим илюстратор, който ни изпрати при теб: Има ли граница между илюстрациите ти и действителността? Къде е “границата” на твоето въображение?
Вярвам, че действителността в голяма степен се движи от нашето въображение. Помислете си само за самолетите или видеовръзките, интернет. Били са абсолютна фантазия до преди сто-двеста години. Нашата фантазия е способна да променя реалността. Като това не е задължително да води до нещо хубаво. Не винаги можем да контролираме въображението си. Но ми се иска хората да си мислят за това. И да си го напомням на себе си.
Ти имаш ли си незададен въпрос към любим артист? Ние бихме го предали…
Един въпрос за Ясен Григоров: Ако трябва да избере да илюстрира класическа приказка, коя би била?
Ние също нямаме търпение да му зададем въпроса. Очаквайте продължение…
С всички гости в поредицата (Не)познатите визуални артисти на България може да срещнете тук.
А ето ги и развихрящите въображението отговори на Ясен Григоров:
Ясен Григоров: Правенето на изкуство е концентрат от свобода (интервю)
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.