Какво повече можем да искаме от добро кино, увлекателна литература и щедра доза музикални събития? Единствено среща с част от творците, стоящи зад тях, нали? CineLibri ни предлага и тях.
Миналата година кино-литературният фестивал доведе у нас скандалния френски писател Фредерик Бегбеде, живата легенда на чешката кинематография Иржи Менцел, провокативния холандски писател Арнон Грюнберг и режисьорката Катрин Бернщайн. За третото издание на фестивала (11-22 октомври) списъкът с гостите е още по-голям и впечатляващ.
Легендарният режисьор и носител на „Оскар“ Фолкер Шльондроф, изрекъл знаменитата фраза „Киното е светлина, сянка, движение“, ще ни запознае лично с два свои филма – „Завръщане в Монтаук“ и „Хомо Фабер“ по Макс Фриш. В рамките на фестивала ще можем да видим панорама на неговото творчество, която включва още „Една любов на Суан“ по Марсел Пруст и „Историята на прислужницата“ по Маргарет Атууд.
Месеци след като му беше връчена една от най-престижните награди в литературния свят – международен „Ман Букър“, у нас ще пристигне израелският писател Давид Гросман. Срещите с автора ще са две: в Дом на киното, където ще се прожектира едноименният филм по книгата му „Ще бягаш ли с мен?“, и в литературен клуб „Перото“, където ще бъде представено неговото творчество. На българския пазар вече може да бъде намерена и книгата, която му донесе настоящия Букър – „Кон влиза в бар“.
Като член на международното жури на първата конкурсна програма на CineLibri ще се включи един от най-продуктивните и награждавани европейски филмови композитори – Бруно Куле. Носителят на три награди „Сезар“ и номинация за „Оскар“ ще присъства на прожекцията на филма „Дневникът на една камериерка“, чиято музика е негово дело. Лентата на Беноа Жако с великолепната Леа Сейду в главната роля е третата адаптация на едноименния роман на Октав Мирбо и стои достойно до предишните екранизации на Жан Реноар и Луис Бунюел.
Една от най-успешните киносценаристки в Италия също ще бъде гост на събитието като част от журито. Дориана Леондеф ще представи и един от последните си филми – комедията „Най-добри неприятелки“.
Българската писателка и режисьор Елица Георгиева, която от 15 години живее в Париж, ще се завърне на родна земя, за да представи филма си „Всяка стена е врата”. Лентата документира по един закачлив и вълнуващ начин „демократичния преход“ в България между 1989 и 1991 година. Част от представянето ще бъде и специален пърформанс. Дебютният роман на режисьорката „Космонавтите само минават“, спечелил й една награда и множество номинации, вече може да бъде намерен и на български език от изд. Colibri.
видео интервю с Елица може да гледате тук:
Елица Георгиева: Човек трябва да се осмели. Това е магически момент (видео интервю)
Акцент в програмата на фестивала тази година е и специалното честване на 95-годишнината на именития филмов сценарист, режисьор и писател Анжел Вагенщайн. Той лично ще присъства на прожекцията на американската продукция за живота му „Анжел Вагенщайн на 95: Изкуството е оръжие“, а сред гостите на събитието е и режисьорката на лентата Андреа Саймън, известна със своите интелектуално провокативни творби.
Още за тазгодишното издание на любимия фестивал:
CineLibri 2017: акценти и пълна програма на фестивала, обещаващ добро кино, литература и музика
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.