Кога за последно сте ходили на музей с… лодка или водолазен костюм?
Вече може да го направите и в Европа, край един от канарските острови – о. Лансароте.
Поканата идва от британския скулптор Джейсън Тейлър, който вече е създал подобни инсталации в Канкун, Мексико и Гренада в Западна Индия.
Европейската му перла – Museo Atlántico е разположен край бреговете на канарския остров на дълбочина от 12-14 метра върху площ от 2 500 кв.м, а необичайните експонати могат да бъдат разгледани със специална лодка с прозрачно дъно или с помощта на водолаз и съответното оборудване.
В момента в подводния музей са „изложени“ 12 арт инсталации и над 300 отделни скулптури на фигури в човешки ръст.
Една голяма част от тях са „заети“ с обичайните туристически занимания- разхождат се с раници, снимат наоколо и дори си правят селфита.
Любопитна инсталация, озаглавена „Салът на Лампедуза“, изобразява лодка с отчаяни хора, които сякаш очакват помощта ни – алюзия за продължаващата бежанска криза.
Има и няколко хибридни скулптури – получовеци-полукактуси, които символизират симбиозата между човека и природата.
Много силно е и посланието на друга инсталация, представяща фигури, които вървят срещу 4-метрова стена.
„Стената ще бъде обявена за паметник на абсурда“,
коментира Джейсън Тейлър и обяснява творбата си така: „Не можем да се отделим от океаните, въздуха, климата и природата като цяло, както се ограждаме в нашите жилища. Във време, в което протекционизмът и национализмът се засилват стената има за цел да ни напомни, че понятията за собственост и територия са ирелевантни към естествения свят.“
Първият подводен музей в Европа
Любопитни подробности за първия подводен музей в Европа
Скулптурите са изваяни от много инертен тип морски цимент, запазващ устойчивостта си в продължение на стотици години. Британският артист избягва да използва метали в работата си, защото те са корозивни и замърсяват околната среда.
Като модели за скулптурите са използвани местни жители от о.Лансароте.
Избраният район се намира в защитен биосферен резерват от ЮНЕСКО. Основната цел на експонатите на подводния музей всъщност е те да се превърнат в изкуствен риф, позволяващ на местните морски видове да продължат да се възпроизвеждат.
За мащабните си проекти Джейсън Тейлър избира само места, които описва като пусти. Понякога ги разполага така, че да отклони вниманието на туристите от пренаселени с посетители райони и да ги примами далеч от морски зони с крехко биологично равновесие.
Източник и снимки: Jason deCaires Taylor Website | Instagram | Facebook
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.