Наивно изкуство просто не съществува.
Така отговаря Анна Силивончик, когато наричат картините й наивистични.
И създава отделен, много специален свят, изпълнен със собствена система от образи, значения и митологии.
В търсене на теми и решения за своите произведения беларуската художничка дълбае из архетипните пластове от своята култура, като същевременно поддържа видими връзки с изкуството на 20 век.
И макар да се ласкае, че я сравняват с Марк Шагал и примитивистите от началото на века, макар да се гордее, че й приписват умело вплитане на елементи от беларуския фолклор и декоративни изкуства, Анна смята, че е намерила своят собствен свят и изразни средства. Няма как да сме по-съгласни.
Това е свят, едновременно визионерски и преплитащ национални фолклори. Населен е с много и различни герои – любовници, деца, антропоморфни животни, птици, ангели, приказни и митологични същества – вълци, еднорози, сирени, дракони.
Отразява прости и вечни човешки чувства – любов, щастие, радост и мъка, но и законите на природата – смяната на деня с нощта, на сезоните, на живот със смърт. Маслените платна на художничката са и размисъл за не винаги гладките човешки взаимоотношения, за дома, семейството, за търсенето на смисъл.
Най-важното за Анна е цялостта на света, който създава, както и непрекъснатата, дълбока връзка с всички елементи. Многостранната комбинация от образи и мисли във всяка картина (почти винаги с лек хумористичен привкус), създава силен емоционален заряд и буди неочаквани асоциации.
Чудните светове на Анна Силивончик
Снимки и допълнителна информация: Анна Сливончик в silivonchik.ru / Behance / Instagram / Facebook
Анна Сливончик е представлявана ексклузивно от THINK + feel Contemporary Art Gallery
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.