Може би ви се струва, че отдавна сме свикнали с уличното изкуство като форма на творческо изразяване, че отдавна и бабите ни не цъкат с език пред „надрасканите“ стени, а дори сами хващат спрейовете, за да участват в социални проекти…
И все пак, докато английските училищни власти кръщават сгради на Банкси и приветстват решението му да им върне жеста с изненадващ графит, управниците в други страни все още забраняват повечето изяви на улично изкуство.
Като например в Египет, където, за да остави своето послание, един графити-артист го прави тайно от властите, изпреварвайки забраната им с помощта на цялата местна общност.
Ел Сиийд (eL Seed) попада в покрайнините на Кайро случайно. В един от най-бедните райони на града, известен като „град на боклука“, артистът от френско-тунизийски произход среща най-добрите, скромни и отзивчиви хора.
И решава да им посвети огромен графит, образуван от изрисуваните стени на 50 отделни сгради. Получава благословията на местния духовник, но тъй като знае, че не би имал разрешението и на властите, моли хората от квартала да му помогнат.
20 от тях се включват безвъзмездно и работят 3 седмици от зори до тъмно, за да завършат огромната творба, преди някой „от високите етажи“ да се усети.
Живеещите в квартала се занимават основно със събиране на отпадъци, които после предават за рециклиране. И макар да са наричани боклукчиите, става дума за щедри, честни и силни хора, споделя самият артист на личната си страница.
За работата си по огромния графит Ел Сийд казва още, че е едно от най-незабравимите преживявания в живота му. Никога не знаел какво го чака в следващата сграда, чието изрисуване започва. Но вместо враждебното отношение, което очаквал, винаги го посрещали хора, поднасящи му чай или топла храна.
Ако някой иска да види светлината на слънцето, трябва да избърше очите си
Роденият във Франция уличен артист, чиито графити красят сгради в цял свят, използва в творбите си арабска калиграфия. Това го превръща в основоположник на стила „калиграфити“.
Точно това подарява и на жителите на „града на боклука“ – „калиграфити“, които прочетени от отсрещния хълм казват: „Ако някой иска да види светлината на слънцето, трябва да избърше очите си.„
Проектът си Ел Сийд кръщава „Възприятие“, защото целта му е била да накара света да погледне бедните отвъд предубежденията си.
Споделя обаче, че хората от покрайнините на Кайро са променили и неговите възприятия, като го накарали да погледне на скромността с други очи.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.