Сгушено в основата на хълм, гледащо към африканската Савана, се намира едно от най-впечатляващите, „живи“ платна. Разгърнато на площ от около 1,2 хектара, то всъщност е съставено от къщите на селцето Тиебеле.
Дом на племето Касена, едно от най-старите по тези земи, заселило се още през 15 век, селото се намира в Южната част на Буркина Фасо, в близост до границата с Гана. Тиебеле е прочуто с ръчно декорираните си къщи, макар малцина да са ги виждали.
Днес можем да надникнем в домовете на Касена, благодарение на фотографа Рита Уилърт (Rita Willaert) и пътуващия блогър Олга Ставракис (Olga Stavrakis), които през 2009 г. получават разрешение да посетят изолираната общност.
Снимките на Уилърт документират непокътнатия начин на живот на обитателите на селото, защитаващ местните традиции векове наред. Ставракис пък ни разказва за страната, общността на Касена и обичаите им, през личния си опит. Обяснява например как преди да пристигнат дори им е даден „дрес код“:
„Беше ни казано предварително да не носим нищо червено, нито пък да държим чадър.
Това е позволено единствено на благородното семейство и носенето на съответния цвят или аксесоар би било голяма обида за нашите домакини.“
Още за Тиебеле и културата му
Благородното или „кралско“ семейство на Тиебеле не трябва да ни заблуждава, че селото тъне в разкош. Дори по стандартите на Запада Африка, Буркина Фасо е бедна страна, може би една от най-бедните в света. Тя няма излаз на море и граничи с Мали, Бенин, Того, Кот д’Ивоар, Гана и Нигер.
Въпреки това културата ѝ е богата. Декорирането на къщите в Тиебеле е духовна традиция, наследявана векове наред от всяко следващо поколение. Привилегия и задължение е на жените.
След като мъжете им са изградили ниски къщи от глина, дърво и слама, примесени с кравешка тор, жените се заемат да полагат разнообразните си, главно геометрични рисунки, така както са правили майките им. Изпълнени с кал и креда и изобразяващи от предмети на бита до историята и сложната система от вярвания на племето, те красят домове, постройки с различни предназначения и дори мавзолеи.
Самите къщи също са интересни от архитектурна и културна гледна точка. Стените са дебели над 30 сантиметра, ограждащи домове без прозорци, с изключение на един или два тесни процепа, през които влиза светлина. Входните врати са високи не повече от 60 сантиметра – предпазна мярка както срещу жегата и студа, така и срещу евентуални врагове и нападения.
Тиебеле – живото платно на Западна Африка
Снимки: Rita Willaert
Допълнителна информация: Rita Willaert във Flickr, Travel with Olga
Източници: Messy Nessy, My Modern Met
Още някого погледа към красотата на Африка:
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.