Съмнявам се във възможностите си и не зная как да илюстрирам творби като тези на Толстой и Херман Мелвил. Те са пълни с мебели, а в моя свят няма толкова мебели.
Подобни терзания изпитвал младият Морис Сендак, на когото през 1961 г. легендарната издателка на детска литература Урсула Нордсторм възлага да илюстрира една от книгите на руския писател.
Първата повест от автобиографичната трилогия на Толстой – „Детство“ е публикувана през далечната 1852 г., а Усула е толкова убедена в достойнствата ѝ, че не желае да повери илюстрации на друг, освен на поет, „който пише и рисува отвътре навън“ – талантливият Морис Сендак, в чието бляскаво бъдеще тя твърдо вярва.
Затова и бърза да му отговори: „Разбира се, в творчеството на Толстой и Мелвил има много мебели, освен това всичко е много точно в техните книги, но това не е единственият вид гениалност. И ти го знаеш. Ти си повече поет в писането си, поне засега.
Да, Толстой е невероятен, но ти можеш да изразиш също толкова емоция, кохезия и цел в илюстрациите си, колкото има и във „Война и мир”. Ти пишеш и рисуваш отвътре навън, затова те нарекох поет. Може да не си Толстой, но и Толстой не е Сендак”.
2 години по-късно Морис Сендак е напълно готов с илюстрациите си за Nikolenka’s Childhood (в каталозите на обществените библиотеки). Приказни и проникновени. В същата година той публикува „При дивите неща” – най-известното му произведение, редактирано, разбира се, от Урсула Нордсторм.
“При дивите неща” – емблематичната книга Морис Сендак излиза за първи път в България
Когато Морис Сендак илюстрира книга на Лев Толстой…
Източници: Dear Genius: The Letters of Ursula Nordstrom, Brain Pickings
Запазени екземпляри от илюстрираната от Сендак книга на Толстой все още могат да бъдат открити онлайн.
Из писмата на Толстой до Некрасов и Тургенев – откъс от сборника „За писането“
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.