
Красимира Буцева
Картография на отсъствието
28 март – 27 април, 2025 г.
Откриване: 28 март, петък, 18:00 – 21:00 ч.
Куратор: Дани Радичков
Изложбата „Картография на отсъствието“ от Красимира Буцева е част от наградата за съвременно изкуство БАЗА, която авторката получава през 2022. В нея Буцева изследва паметта за политическото насилие от близкото минало през перспективата на липсите и пропуските. Проектът включва фотография, видео и фото книги, създадени на базата на архивни проучванията, събирани в продължение на последните десет години.
Две от представените фотографии улавят момент от остров Персин, мястото на бившия лагер за принудителен труд Белене. Тези изображения са замъглени, неясни и непълни – „провалени“ кадри, които насочват към концепциите за „лошите изображения“ от Хито Щерил, Тина Кампт и Ейал Уейзман. Именно този тип изображения често са единствената възможна репрезентация на пространства, белязани от политическо насилие и ограничен достъп.
Фото книгите в изложбата съдържат колекции от визуални фрагменти, страници от лични дневници и тетрадки, и още „провалени“ пейзажи, които изграждат своеобразна карта на трудно помнене, разположено между липси и отсъствия. Освен това проектът представя и кадри на предмети, събрани от остров Персин, както и свидетелства, предадени през поколенията, за преживяванията на близки, преминали през политическото насилие.
Изложбата на Красимира Буцева продължава да поставя въпроси за начините, по които травматичното минало се съхранява, предава и се преживява в настоящето. Проектът изследва как паметта се пренася и трансформира през поколенията и как изкуството може да служи като средство за запазване, осмисляне и съпротива срещу забравата.
За авторката
Красимира Буцева е визуална артистка, която живее между София и Лондон. В творческата си практика работи с видео, фотография, звук и инсталация, и изследва динамиката между помнене и забравяне, травма и политическо насилие, носене и обгрижване на паметта. Красимира е преподавател в бакалавърската програма по фотография в Лондонския колеж по комуникации, Университета за изкуства Лондон. През 2024 година Красимира, заедно с Джулиан Шехирян и Лилия Топузова, представляват България на 60-тото издание на Венецианското биенале. През 2022 година тя получава наградата БАЗА за съвременно изкуство, а през 2021 година е стипендиант в творческата резиденция Akademie Schloss Solitude в Щутгарт, Германия. Красимира е също така съосновател на Revolv Collective, както и редактор и сътрудник на EEP Berlin.
Изложбата се осъществява с подкрепата на Trust for Mutual Understanding and Residency Unlimited
***
Наградата за млад художник е създадена през 1990 г. в Чехия от Уенди Люерс, основателка и директорка на Фондацията за гражданско общество (САЩ). Днес наградата съществува в 12 европейски държави и се е превърнала в едно от най-престижните отличия и сериозна професионална атестация. Сред страните, присъединили се към наградата, са: Албания, Босна и Херцеговина, България, Косово, Северна Македония, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Хърватия, Черна Гора и Чехия. В резултат от активния обмен на информация между страните е създадена международната мрежа за награди за млади художници YVAA (http:// http://www.yvaawards.org)
България се присъединява към международната мрежа през 2008 г. по инициатива на Мария Василева. Организатори на наградата за съвременно изкуство БАЗА са Института за съвременно изкуство – София и фондация „Едмонд Демирджиян“. От 2021 г. фондация „Лъчезар Цоцорков“ подкрепя номинираните автори с финансиране на проектите им. Ежегодната изложба на номинираните художници се провежда в Софийска градска художествена галерия.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.