Дечко Узунов (1899–1986)
Интериор, 40-те г. на ХХ в.
маслени бои върху платно, 50 х 60,3 см

Повече от десетилетие художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му. В ателието Дечко Узунов е прекарал последните години от живота си. Полупразните бои, изсъхналите четки и палитри, стативът, недовършените скици и рисунки, за които не е останало време, различните мебели, вещи, книги, музикални инструменти, екзотични предмети от далечни страни, които са били скъпи за Дечко Узунов, разкриват този свят. Всеки, който пожелае, може да види и недовършеното произведение „Чернобил“, което той рисува малко преди да приключи жизненият му път.

Дечко Узунов (1899–1986)
Натюрморт с антична глава I, 40-те г. на ХХ в.
маслени бои върху платно, 65,5 х 80,5 см

Темата за пространствата, в които твори Дечко Узунов, е разгърната в изложбата „Дечко Узунов. Диалози в изкуството“, представена в галерията към ателието. От детайлни портрети, през натюрморти и фигурални композиции, подбраните произведения подсказват или директно показват места, които авторът е избирал, за да рисува. Интериорът на ателието присъства в много от тях и по този начин ни разкрива значението му като място за изява. През годините преподавателските и дипломатическите занимания на Узунов превръщат това пространство и в мястото, където личната среда е в баланс със социалните ангажименти. „Портрет на Виолета Стайнова“, „Интериор“, „Натюрморт с антична глава“ и „Голо тяло“ са само една част от творбите, които могат да бъдат разгледани в изложбата.

Дечко Узунов (1899–1986)
Интериор, 60-те г. на ХХ в.
маслени бои върху платно, 60 х 81 см
Дечко Узунов (1899–1986)
Интериор, 40-те г. на ХХ в.
маслени бои върху платно, 64,5 х 80 см

Различните интериори на ателиета, образите на моделите, предметите, плодовете, цветята разкриват размислите и чувствата на твореца. Те вдъхват усещане за ценностите в света на художника и на неговото изкуство. Вглеждането му през прозореца и пресъздаването на колоритни градски и морски пейзажи вдъхват усещане за безкрайност. Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите учениците. Диалози за личното и светското – и не на последно място за изкуството и реалността.

Дечко Узунов (1899–1986)
Цветя, 40-те г. на ХХ в.
маслени бои върху картон, 43 х 35,3 см
Дечко Узунов (1899–1986)
Портрет на Виолета Стайнова, 1937
маслени бои върху платно, 115 х 89 см
Дечко Узунов (1899–1986)
Голо тяло, 30-те г. на ХХ в.
маслени бои върху платно, 82,5 х 65,5 см

В настоящата експозиция са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Повечето ни читатели намират статията за любопитна. А ти?
  • удивителна (0%)
  • вдъхновяваща (0%)
  • любопитна (100%)
  • забавна (0%)
  • гореща (0%)
  • щура (0%)
  • необикновена (0%)
  • плашеща (0%)
  • обезпокоителна (0%)
  • дразнеща (0%)

Подарете си вдъхновение

Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.

Запишете се за нашият имейл бюлетин тук