Учудени ли сте, че в 21-и век жените все още се борят за правата си? И то не само в така наречените страни от Третия свят, в които те буквално не притежават живота и телата си…
Независимо, че повсеместно гласуват и имат достъп до обществения живот, дори жените от развитите страни се оказват в центъра на дебати (като злощастно развихрилия се около Истанбулската конвенция).
Именно затова немската фотографка Karolin Klüppel споделя, че е била зашеметена, докосвайки се до културата кхаси.
Нейните представители живеят в източноиндийския щат Мегхалая, в своеобразно матрилинеарно общество. Жената е център на семейството и на изключителна почит сред представителите на културата.
Линията на наследяване преминава през най-малката дъщеря. Ако се омъжи, съпругът ѝ е отведен в къщата на семейството ѝ, а децата взимат името на майка си.
Семейство, което има единствено синове се счита за нещастно, защото само дъщерите гарантират приемствеността на клана. Всяка проява на неуважение към представителка на нежния пол се счита за върховна обида към цялото семейство и общество.
В опит да документира живота на жените кхаси, Каролин открива, че всъщност най-силно я впечатляват малките момичета с цялата самоувереност, спокойствие и щастие, което излъчват. Между 2013 и 2015 г. фотографът прекарва десет месеца сред кхаси, в село с едва 95 жилища. За портретите си казва:
„В тази поредица се концентрирам върху самите момичета,
като ги контекстуализирам в ежедневната им физическа среда чрез чувствителен баланс между документация и композиция.“
Mädchenland или Царство на момичета
Източник: Karolin Klüppel/ books
Снимки: © 2019 Karolin Klüppel
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.