Носителят на наградата „LUX“ на Европейския парламент за 2019 година „Господ съществува, името й е Петруния“ (Северна Македония-Белгия-Франция-Хърватия-Словения, 2019) на Теона Митевска разказва историята на безработна жена, която успява да извади кръста от реката на Богоявление.
Макар и да не се определя като феминистка, главната героиня отказва да се поддаде на исканията да върне кръста и решава да се бори за равни права.
„Защо да нямам право на година щастие?“ –
пита тя, тъй като „наградата“ за победителя в състезанието символизира именно това.
„Господ съществува, името й е Петруния“ записва в актива си още пет приза, сред които и Наградата на филмовата гилдия и наградата на Екуменическото жури на кинофестивала в Берлин ’19. На 24-тия София Филм Фест филмът бе отличен с Наградата на Гилдия „Критика“ към СБФД.
„Медена земя“ (Северна Македония) на Тамара Котевска и Любомир Стефанов триумфира през 2020 с две номинации за Оскар – за най-добър международен филм и най-добър документален пълнометражен филм, както и наградата за най-добър чуждестранен документален филм на Сънданс ’19.
Историята пренася зрителите в запустяло кътче на Европа, където една жена се грижи за пчелни семейства – реалност, съвсем различна от задъханото ежедневие на високотехнологичния ХХI век…
Във фокуса на филма е една от последните майсторки-пчеларки Хатидже Мурадова – тя и възрастната майка,прикована на легло са единствените жители в изоставеното македонско село Бекирлия.
Двете живеят примитивно в къща от кирпич, без електричество и течаща вода, ала в хармония с околния свят – половината от меда на пчелите Хатидже оставя за тях в стремежа си да върне баланса в „медената земя“, докато едно многодетно семейство не се заселва в близост.
Филмът неусетно се превръща в епичен разказ за безразсъдната експлоатация на природните ресурси, поразил киноспециалистите и публиката в целия свят…
* * *
Европейската филмова награда „LUX“ има за цел да популяризира многообразието и богатството на европейското кино, както и да насърчава европейски кинопродукции, разкриващи обществените проблеми и душевността на европейците, техния живот, убеждения и съмнения, тяхното търсене на идентичност.
Всяка година Европейският парламент организира филмови дни „LUX“, които представят финалистите в конкурсната програма. Филмите се избират от жури, съставено от представители на филмовата индустрия. Трите финалиста са резултат от техния избор. До скоро филмът, който печели наградата, се избираше от членовете на Европейския парламент, но от тази година и публиката ще участва в избора и наградата ще се преименува на „LUX – Европейска филмова награда на публиката“. Броят на филмите, които ще се състезават за наградата, ще се увеличи на пет, и всички те ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на ЕС. Само през 2020 година, поради отражението на кризата с COVID-19 върху филмовата индустрия, филмите, които ще се борят за приза, ще останат три. Те ще бъдат обявени на 12 декември 2020 година на церемонията за Европейските филмови награди в Рейкявик.
В променената пандемична обстановка, която трансформира начина, по който се реализират всички културни инициативи, целта на обединените усилия на София Филм Фест и бюрото на ЕП в България е най-стойностните филми от селекцията за Наградата „LUX“ да стигнат до широк кръг публика. На помощ в реализирането на тази цел идват технологиите и благодарение на online-платформата на 24-тия София Филм Фест зрителите от цяла България ще имат възможност да видят СВОБОДНО два от най-интересните филми на 2019 година.
Подарете си вдъхновение
Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.