Гръцките средства за масова информация съобщават за отплаването на 26 март на флотилията „Женска Одисея“ от остров Калимнос от архипелага на Додеканезите.

Екипът на „Океаниди“ съобщава за началото на тяхната изследователска и образователна експедиция наречена „Женска Одисея“, която ще бъде осъществена по островите от регионалната единица Калимноси не само, в Егейско море.

От името на екипа за начинанието разказва Зиновия Ерга: „С голяма радост съобщаваме за нашата изследователска и образователна експедиция, инициатива съчетаваща научен интерес, образование и защита на морската среда. Целта на мисията е да бъде повишена чувствителността на местните общества по отношение на необходимостта от защита на моретата, като същевременно бъде даден тласък на знанията и образоването по въпроси на биоразнообразието, климатичните промени и устойчивото управление на природните ресурси.

„Женската Одисея“ представлява начинание с научно-образователно съдържание и насоченост, което стартира от остров Калимнос и включва като спирки/ морски станции  островите Липси, Патмос,  Нисирос и Тилос. Участващите в тази експедиция са жени от различни професионални области: водолази, океанографи, моряци, ихтиолози и ветроходци. Ветроходната яхта, която ще бъде използвана е не само плавателен съд, а действа и като плаваща лаборатория за провеждане на научни изследвания и дейности. При все това, морето е истинското главно действащо лице в тази мисия с научно-практическа цел.

„Морето, източник на живот, и първоизвор на нашето съществуване, е изправено днес пред значителни заплахи заради стремителните изменения настъпващи в околната среда. Експедицията „Женска Одисея“ си поставя като главна цел да представи сегашното състояние на подводния свят и да съобщи резултатите от последните научни проучвания. Чрез информиране и повишаване чувствителността на местните общества, тя има амбицията да укрепи усилията за закрила на морската среда и необходимостта от сътрудничество на всички за нейното постигане“, продължава Ерга..

Акцията е планирана от Института за морски проучвания и образование „Океанида“ и се осъществява с подкрепата на фондация „Мартину“ в Атина в рамката на програмата „Опорни точки“ (Σημεία Στήριξης), със съфинансиране от десет организации с общественополезна цел. „Океанидес“ е организация за опазване на околната среда със седалище на остров Калимнос, която фокусира върху научните изследвания и придвижването напред на устойчиви решения за управление на морските ресурси, като вдъхновява местните островни общества да се превърнат в активни членове и вектори на промяната.

Екипът на „Женска Одисея“  ще посети островите с пътуваща изложба, като тя ще бъде съпроводена от открити дискусии на тема различни аспекти свързани с морската среда. Сътрудничеството и обмяната на знания са от решаващо значение за успеха на това начинание, смятат  съвременните „Океаниди“.

След отплаването от Калимнос на 26 март програмата на ветроходната експедиция на Одисеевците в рокли включва отворена за публиката проява на остров Липси (27 март), проява на остров Патмос (28 март), проява за ученици от Патмос (29 март), проява на Нисирос (2 април) и завършек на остров Тилос.

Поканата е отворена към всички жители и посетители на островите, както и към местни дружества да участват в проявите и да допринесат активно за диалога и изработване на нови стратегии за защита на акваториите. Участничките в „Женска Одисея“ споделят виждането, че сътрудничеството и сработването с местните общности и управленски фактори е от жизнено важно значение за опазването на околната среда и благоденствието на бъдещите поколения.

В древногръцкия култ към олимпийските богове Океанидите са митични същества, нимфи свързани с водите, с долна част на тялото завършваща с рибя опашка, подобни на русалките. Омир споменава две океаниди: Евриноми, която според Хезиод е майка на трите Грации, и Персеида, у Хезиод се среща като съпруга на бога на слънцето Хелиос. В „Теогония“ Хезиод  споменава Океанидите като дъщери на титана Океан, чийто брой достигал три хиляди. Смятани били за нимфи, покровителки на водните пространства, които били и техни обиталища. Митологичните традиции свидетелстват, че в мирогледа на древните гърци Океанидите са били идеализирани антропоморфни същества обозначаващи изворите, реките, моретата (древния Океан). Някои от тях били майки на прочути мъже.

Тези предания се свеждат до епохата след  потопа на Девкалион. Когато разгневения на хората Зевс, решил да унищожи целия човешки род и да изпрати на земята потоп, Девкалион и Пира били единствените праведници, които той решил да спаси. По съвет на Прометей Девкалион построил голям ковчег, върху който той и жена му се спасили по време на деветдневния потоп, унищожил цялото човечество. На десетия ден Девкалион видял планината Парнас и излязъл на брега. Според друга версия, тъй спрял при Етна. След като принесъл жертва на Зевс, той му изпратил Хермес като вестител с обещание да изпълни всяко негово желание. Девкалион пожелал да възроди човешкия род и Зевс го посъветвал да хвърля зад главата си камъни. Девкалион и Пира трябвало да хвърлят зад гърба си „костите на прамайката“, Девкалион се досетил, че това са камъните и изпълнил задачата. От камъните, които хвърлил той, се появили мъже, а от тези на Пира – жени.

Публикацията подготви Здравка Михайлова

  • удивителна (0%)
  • вдъхновяваща (0%)
  • любопитна (0%)
  • забавна (0%)
  • гореща (0%)
  • щура (0%)
  • необикновена (0%)
  • плашеща (0%)
  • обезпокоителна (0%)
  • дразнеща (0%)

Подарете си вдъхновение

Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.

Запишете се за нашият имейл бюлетин тук