Дечко Узунов – Светогорски ктитори, 1927, Национална галерия

Изложбата „Градина на духовността“ представя Света гора, нейните манастири и художествено наследство, видяни през погледа на български художници от първата половина на ХХ век.

Сред тях са Иван Лазаров, Дечко Узунов, Васил Захариев, Цанко Лавренов, Константин Щъркелов и др. Пътували до Атонския полуостров по една или друга причина, всеки от тях пресъздава по свой начин различни впечатления от съприкосновението си с манастирите и със старините на Атон, с живота на монасите и със съхранено богато художествено наследство.

Цанко Лавренов – Зографският манастир в Света Гора, 1936, ГХГ – Пловдив
Цанко Лавренов – Църквата на манастира „Зограф“, 1943, ГХГ – Пловдив

Погледнато по-общо, в контекста на българското изкуство от първата половина на миналия век, представянето на Света гора се оформя и като тема, която отразява някои от важните посоки в художественото развитие у нас през този период.

Иван Пенков – Отец Паисий, 1932, ХГ – Стара Загора

На първо място  това е вниманието към старините, към старото изкуство и към християнското наследство, интерес, който силно повлиява върху формирането на българския модернизъм и на движението родно изкуство.

Представите за видения, чудеса и светци, за църкви и старини ангажират  въображението на автори като Иван Милев и Иван Пенков, чиито произведения също са включени в изложбата. Още една посока в българското изкуство, която се отразява в представите за Света гора, е темата за историята и за формирането на национално съзнание.

Иван Милев – Светогорска легенеда (Пътуването на св. Богородица до Света Гора), 1926, частна колекция

Изложбата включва разнообразни произведения – светогорски възрожденски щампи, копия на стенописи, рисунки и проекти, живописни и графични творби, пресъздаващи изгледи от Света гора.

Събирането на всички тези светогорски произведения дава поглед към съществени стъпки в развитието на българското изкуство от първата половина на ХХ век, представя значими автори.

Иван Лазаров – Всенощно бдение, 1928 – 1929, частна колекция

Контекстуализирането на тези творби ни помага да възстановим важни процеси и тенденции в художествения живот у нас. В изложбата са представени произведения, собственост на СХГХ, Национална галерия, Национален исторически музей, Национален църковен историко-археологически музей, Национален литературен музей, Държавна агенция „Архиви“, Ефория Зограф, регионални исторически музеи и художествени галерии в страната, СБХ, частни колекции.

В експозицията ще бъде представено и копието на прочутата чудотворна Фануилска икона на св. Георги, дело на Цанко Лавренов и съхранявана днес в пловдивския храм „Св. Цар Борис Покръстител“.

Включените в изложбата архивни материали и исторически сведения дават възможност за проследяването на една документална линия и опознаване на историята на Света гора и нейните проучвания. Това се допълва и от представените в изложбата филми.

Васил Захариев – Изглед от Света Гора, 1937, Исторически музей – Самоков

„Градинa на духовността. Св. гора и българското изкуство от първата половина на ХХ век“

11 ноември – 14 февруари
вернисаж: 11 ноември, сряда, 17.00 – 20.00
Екип на изложбата: Аделина Филева, Любен Домозетски, Неда Живкова, Светла Георгиева, Николета Гологанова

  • удивителна (0%)
  • вдъхновяваща (0%)
  • любопитна (0%)
  • забавна (0%)
  • гореща (0%)
  • щура (0%)
  • необикновена (0%)
  • плашеща (0%)
  • обезпокоителна (0%)
  • дразнеща (0%)

Подарете си вдъхновение

Най-интересните статии от изминалата седмица ви очакват! Всяка Неделя сутрин във Вашата пощенска кутия.

Запишете се за нашият имейл бюлетин тук